13 Ноември, 2019
0.0193

Како поднесувате пораз? Силни ли сте?

Објавено во: Стил 12 Октомври, 2019

Дали се виткате во ќошот, ја обвинувате вашата лоша судбина и плачете со денови, или му честитате на вашиот противник (претпоставувајќи дека имате) на победата, учителекција и играте подобро наредниот пат.

Подемот и падот, поразите и победите, се составен дел од животот на секој човек. Треба да бидете свесни дека не можете секогаш да го направите најдобриот потег и да си гарантирате успех, без разлика колку и да се трудите. Меѓутоа, справувањето со поразот не е така лесно. Многумина сметаат дека е премногу трагично. Тие мислат дека нивниот свет пропаднал и не гледаат како да продолжат понатаму. Тие попрво би „се изеле“ и многу често ги обвинуваат другите, иако се свесни за нивната улога или вина во сето ова. Многу е  важно да останете доследни на себе и да не покажувате лутина, односно да не чувствувате лутина кога ќе настапи поразот.

Повеќе читајте на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости