22 Јуни, 2018
0.3874
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Какви права имате во случај на откажан лет?

Објавено во: Економија 11 Август, 2017

Сезоната на летни одмори е во полн ек и многумина заминаа или се подготвуваат да отпатуваат до некоја далечна плажа со авионски превоз. За нив, посебно се важни информациите какви се нивните права ако заглават на некој аеродром поради откажан лет, им се изгуби багажот или им се случи некоја друга стресна ситуација.

- Обврските на авиокомпаниите се уредени со Законот за облигациони и стварно правни односи во воздушниот сообраќај и тие во случај на одложен или задоцнет лет се должни на патникот да му обезбедат храна и пијалаци, ноќевање, како и телефон за да го извести семејството за доцнењето, без разлика дали е заглавен на некој од нашите или европските аеродроми. Доколку, одложувањето на летот е преку ноќ, тогаш патниците имаат право на хотелско сместување и трансфер до хотелот. Законот предвидува дека ако летот е одложен повеќе од три часа, патникот може да побара да му се вратат сите пари што ги дал за билетот, но само ако одлучи да не го продолжи патувањето- вели Дарко Филиповски, претседател на Здружението на редовни авиопревозници во Македонија.

Авиопатниците имаат право на парична отштета, која зависи од должината на откажан лет. Односно, можат да побараат отштета од 250 евра за летови на релации до 1.500 километри, 350 евра за релации до 3.500 километри и 600 евра за релации подалечни од 3.500 километри, односно за пропуштен прекуокеански лет. Авиокомпаниите не се должни да платат оштета во случај на лоши метеорошки услови, штрајкови или политички нестабилности или за други настани што ќе докаже дека не зависат од него.

- Авионските патници што сметаат дека им се нарушени правата, најпрво треба да поднесат жалба до авиокомпанијата, а ако не добијат одговор во рок од шест недели или не се задоволни од него, треба да поднесат нова жалба, овој пат до воздухопловниот регулатор, а кај нас тоа е Агенцијата за цивилно воздухопловство, по пошта или преку формулар поставен на нивната интернет- страница- вели Филиповски.

Законот ги штити патниците и за евентуално губење или доцнење на нивниот багаж. Во таков случај, мора најпрво да се поднесе пријава до авиокомпанијата и тие можат да платат отштета до 1.200 евра за оштетување или загуба на багаж.

(М.Б.) 


Можеби ќе ве интересира

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Месечен раст на нето-платите

Месечен раст на нето-платите

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница