24 Април, 2019
0.0355

Канабисот легален, трка на компаниите за новата бизнис гранка

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2012

По децении на борба против канабисот, почна зелена грозница во САД, во која компаниите буквално се тркаат која прва ќе ја почне новата бизнис гранка.

Волстрит ја поддржа легализацијата на канабис во Вашингтон и Колорадо, каде гласачите на референдум изгласаа дозволено поседување на 28,5 грама канабис. Компанијата Медбокс производител на автомати за медицинска марихуана во Калифорнија, расте од ден на ден, а изминатата недела вредноста на акциите и скокнаа за дури 3.500 отсто со препорака од Волстрит, пренесува Јутарњи лист.

Брокерите порачаа дека следи зелена грозница која овој пат ќе ги збогати продавачите на лопати, а не копачите на злато. Интересно, Медбокс реагираше само неколку дена по дивеењето на берзата со предупредувања дека цената не е реална ниту се темели на деловниот успех. Освен оваа компанија, рапидно јакнат и Вед Мапс компанија за трговија на канабис, како и Грин Гро Технолоџис за опрема за хидропоника на канабис.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица