27 Октомври, 2021
0.0679

Караџовски: Фрапиран сум од „самонаречните“ новинари, нема подобни и неподобни судии

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2017

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, негодува на начинот на кој дел од медиумите ја пренеле информацијата за прераспределбата на голем број на судии во Кривичниот совет за кои се смета дека се „тргнати“ поради тоа што носеле одлуки во полза на барањата на Специјалното јавно обвинителство.

- Јас сум зачуден, да не речам фрапиран, од навредливото однесување и вокабулар од тие што се интервјуирани и од некои од новинарите или од самонаречени новинари. Подобни и неподобни судии нема, сите се судии. Никој не е привилегиран или хендикепиран доколку работи во друг оддел. Оценката е тука, во конкретниот случај на в.д. претседателот на судот, изјави Караџовски. 

Тој нагласи дека бил зачуден и фрапиран од известувањето на новинарите за новиот годишен распоред на судии во Основниот суд Скопје 1.

Ова не е прв пат високи судски функционери да ги осудуваат новинарите и медиумите за начинот на кој известуваат новинарите, особено кога се критички настроени кон донесените одлуки. 

За прераспределбата свои изјави имаа и самите судии кои лично го искажаа незадоволството од одлуката за која сметаат дека има посебна позадина поврзана со СЈО.

Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада