17 Февруари, 2020
0.0303

Ќе биде ли сабота неработен ден?

Објавено во: Македонија 28 Јануари, 2020

Саботата да биде неработен ден, и да не се работи повеќе од 38 часа неделно. 

Oва го бараат од Сојузот на синдикатите на Македонија. Доставија свој предлог на Законот за работните односи до Министерството за труд и социјална политика во текот на февруари 2019 година.

ССМ предложи ден на неделен одмор да биде сабота и недела.

Владата планира неделата да биде неработен ден за сите, а работниците да се плаќаат по работен час.

Од Владата ги разгледуваат овие опции по реакциите на работниците во секторите каде што се работи прекувремено, посебно во недела и за време на празници. 

Можеби ќе ве интересира

Власта денес ќе маршира до судовите и ќе бара правда

Власта денес ќе маршира до судовите и ќе бара правда

Катимерини: Знамето на НАТО нема да му донесе победа на Заев

Катимерини: Знамето на НАТО нема да му донесе победа на Заев

АТРАКТИВНИ ИЛИ ПРАВЕДНИ - со Бугарија и Косово имаме најниски даноци во регионот

АТРАКТИВНИ ИЛИ ПРАВЕДНИ - со Бугарија и Косово имаме најниски даноци во регионот

Министерството за труд без министер до избори

Министерството за труд без министер до избори

ЕУ поздравија, Спасовски и Османи летаат во Брисел

ЕУ поздравија, Спасовски и Османи летаат во Брисел

Спикерот Џафери вечерва ги распиша изборите

Спикерот Џафери вечерва ги распиша изборите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Изгласан е Законот за ЈО, по што Собранието се распушти

ФОКУС НА ДЕНОТ: Изгласан е Законот за ЈО, по што Собранието се распушти

Мицкоски: Заев се ослободува од поткуп

Мицкоски: Заев се ослободува од поткуп

ЕКСПРЕСНО: Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

ЕКСПРЕСНО: Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители