20 Октомври, 2019
0.0174

ЌЕ ИМА ЛИ НОВА РЕВОЛУЦИЈА: Фејсбук планира платен систем заснован на биткоин

Објавено во: Стил 04 Мај, 2019

Компанијата Фејсбук планира платен систем заснован на криптовалути кој би можел да го покрене за милијарди свои корисници ширум светот, пренесува Волстрит журнал.

Системот би користел дигитални пари слични на биткоинот, но поинаков во таа смисла што Фејсбук би настојувал да ја одржи стабилноста на вредноста на својата валута за разлика од биткоинот и сличните валути чија вредност е подложна на нагли промени.

Новиот систем како што се наведува , наводно би можел да ја „поткопа“ употребата на кредитни картички така што на овој начин би се избегнало плаќање на надомест за обработка од која се генерираат поголем дел од нивните приходи.

Во статијата на магазинот , се наведува и дека Фејсбук ангажира над десеттина финансиски компании и „онлајн трговци“ да го покренат системот.

Фејсбук во својот коментар на ова наведува дека моментно само ги истражува различните апликации за новата технологија на криптовалутите.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

(ФОТО) Мамев во диетата и пак ослабев 20 килограми: Наде Талевска непрепознатлива

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

Дино Мерлин за Нова Година со концерт на Плоштад Македонија

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

NOT AN EVENT го одбележа доаѓањето на Not a pErfumе superdose во стилот на Studio 54

Катаракта – што е и како се третира?

Катаракта – што е и како се третира?

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

На ТВ ми е релаксација, дома ми е весело: Искра Канзурова се врати пред камерите

Во име на Човекот, Амин

Во име на Човекот, Амин

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Што кажа Тоше во своето последно интервју...

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Шегите на сечија сметка не нѐ направија омразени: Интервју со Жаре од „1 на 1“ пред старот на новата сезона

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник

Ателје, радоста на сликањето: Целиот универзум преку очите на големиот уметник