17 Ноември, 2018
0.3075
    ALK 8249.89    0.17%     GRNT 825.39    -2.89%     KMB 5288.28    -1.52%     MPT 49428.57    1.91%     MTUR 5000    0%     OHB 6750    -1.07%     OKTA 4850    -3%     RMDEN17 96.5    0%     RZLE 16    -20%     STB 1286.19    -0.24%     STBP 1254    -2.15%     STIL 131    -2.67%     TETE 2498    -0.08%     TTK 1253.13    -2.17%

ЌЕ ПРАВИ ЛИ ПАРИ ТАЈЛАНД: Познати деталите што ќе се случи со мистериозната пештера

Објавено во: Свет 12 Јули, 2018

Пештерата на северот од Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели ќе биде претворена во музеј.

Според првите информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, а претставници наведуваат дека тоа ќе биде главна атракција на Тајланд.

Дванаесет момчиња и нивниот тренер се опоравуваат во болница. Вчера се објавени првите фотки од момчињата од болницата а на нив се гледа дека се добро расположени.

Там Луанг е една од најголемите пештери во Тајланд. Се наоѓа во близина на градот Мае Саи, во северната покраина Чианг Раи на границата со Мјанмар. Ова подрачје воглавно е неразвиено.

„Ова подрачје ќе стане музеј. Ќе поставиме интерактивна база на податоци за акцијата за спасување која ќе стане уште една атракција на Талјанд“, рекол Наронгсак Осотанкорн, шеф на мисијата на спасување.

Премиерот Прајут Чан оча изјавил дека е неопходно да се спроведат мерки на претпазливост, како внатре, така и надвор од пештерата, за да се заштитат туристите.

Уште не е познато дали музејот ќе биде оперативен во текот на цела година.

Освен тоа, две компании изразиле желба да снимаат филм за момчињата и тренерот кои биле заробени во пештерата.

Можеби ќе ве интересира

Зошто во оваа земја луѓето масовно одат во пензија пред 40 година?

Зошто во оваа земја луѓето масовно одат во пензија пред 40 година?

(ВИДЕО) Јункер се појави на прес-конференција со еден црн, и еден кафеав чевел

(ВИДЕО) Јункер се појави на прес-конференција со еден црн, и еден кафеав чевел

(ВИДЕО) ЖЕНА ЗАГИНА НА ПРОТЕСТ: Демонстрантите извикуваа „Макрон е диктатор“

(ВИДЕО) ЖЕНА ЗАГИНА НА ПРОТЕСТ: Демонстрантите извикуваа „Макрон е диктатор“

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ГО ЗАВЕА ЊУЈОРК: Сообраќајот парализиран

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ГО ЗАВЕА ЊУЈОРК: Сообраќајот парализиран

(ВИДЕО-ФОТО) КИНЕЗИТЕ ИЗГРАДИЈА ЧУДЕСЕН ХОТЕЛ: 16 ката под земја, 2 под вода-цената за ноќевање „ситница“

(ВИДЕО-ФОТО) КИНЕЗИТЕ ИЗГРАДИЈА ЧУДЕСЕН ХОТЕЛ: 16 ката под земја, 2 под вода-цената за ноќевање „ситница“

(ВИДЕО-ФОТО) ИЗГОРЕНА ЗЕМЈА ДО ТЕМЕЛ: Се вадат јагленисани тела од ужасните пожари во Калифорнија

(ВИДЕО-ФОТО) ИЗГОРЕНА ЗЕМЈА ДО ТЕМЕЛ: Се вадат јагленисани тела од ужасните пожари во Калифорнија

ВЕТЕНА ЗЕМЈА: Зошто тогаш одат во пензија пред 40 години?

ВЕТЕНА ЗЕМЈА: Зошто тогаш одат во пензија пред 40 години?

Зошто Орбан летал над Белград?

Зошто Орбан летал над Белград?

(ВИДЕО) Снежно невреме однесе осум животи

(ВИДЕО) Снежно невреме однесе осум животи