18 Јули, 2018
0.4014
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

ЌЕ ПРАВИ ЛИ ПАРИ ТАЈЛАНД: Познати деталите што ќе се случи со мистериозната пештера

Објавено во: Свет 12 Јули, 2018

Пештерата на северот од Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели ќе биде претворена во музеј.

Според првите информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, а претставници наведуваат дека тоа ќе биде главна атракција на Тајланд.

Дванаесет момчиња и нивниот тренер се опоравуваат во болница. Вчера се објавени првите фотки од момчињата од болницата а на нив се гледа дека се добро расположени.

Там Луанг е една од најголемите пештери во Тајланд. Се наоѓа во близина на градот Мае Саи, во северната покраина Чианг Раи на границата со Мјанмар. Ова подрачје воглавно е неразвиено.

„Ова подрачје ќе стане музеј. Ќе поставиме интерактивна база на податоци за акцијата за спасување која ќе стане уште една атракција на Талјанд“, рекол Наронгсак Осотанкорн, шеф на мисијата на спасување.

Премиерот Прајут Чан оча изјавил дека е неопходно да се спроведат мерки на претпазливост, како внатре, така и надвор од пештерата, за да се заштитат туристите.

Уште не е познато дали музејот ќе биде оперативен во текот на цела година.

Освен тоа, две компании изразиле желба да снимаат филм за момчињата и тренерот кои биле заробени во пештерата.

Можеби ќе ве интересира

ШТО НЕ СМЕЕТЕ ДА ПРАВИТЕ НА ПЛАЖА: За ова следат многу високи казни

ШТО НЕ СМЕЕТЕ ДА ПРАВИТЕ НА ПЛАЖА: За ова следат многу високи казни

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?