27 Мај, 2024
0.0249

ЌЕ СЕ ВРАТАТ ЛИ КОВИД МЕРКИТЕ? Нови соеви се шират во Србија, еве што велат тамошните лекари

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Во Србија се појавија нови соеви на корона вирусот Ерис и Фроникс. Според последните податоци, во изминатата недела во оваа земја се тестирани над седум илјади граѓани, од кои 1.500 се заразени.

Колку се опасни новите соеви, дали во иднина повторно ќе носиме маски и ќе мора да се вакцинираме, на оваа тема во емисијата „Уранак“ на телевизијата К1, проф. д-р Дарко Ножиќ и д-р Мери Кулиќ. „Не треба да бидеме немирни, најлошото помина. Вирусот се менува, за да преживее и да живее, мора да смени некои од неговите состојби. 

Во сите земји во светот се зголемува процентот на заболени, па затоа и кај нас, но најважно е што нема тешки форми. Треба да бидеме внимателни, но не треба да се плашиме, рече д-р Ножиќ и открива дали се неопходни тестови за ковид, доколку чувствуваме симптоми на настинка:

„Важно е да се тестираат луѓе кои имаат ризик фактори, кои се постари од 60 години и хронично болни. Потребна им е голема претпазливост, бидејќи мора да примаат одредена доза на лекови. Помладите треба да се тестираат доколку има постари лица или лица во домот со хронични заболувања, од епидемиолошки причини, не од клинички причини, за младите не е потребно тестирање, бидејќи терапевтскиот пристап е ист како кај обичните вируси. Мислам дека најлошото помина и нема да има повеќе КОВИД болници“, вели докторот.

Неодамна се појави вест дека се размислува за повторно воведување на маски: „Нови соеви се шират како и микрони и доминантна е респираторната маршрута. Читам дека се размислува дали задолжителното носење заштитни маски ќе биде повторно. воведено, но тоа се уште не чека, се чувствува пулсот на короната како што ќе се развива.

Светската здравствена организација предупреди дека корона вирусот сè уште циркулира, а американските епидемиолози тврдат дека пандемијата сè уште не е завршена. „Американците секогаш ги прикажуваат работите како потешки отколку што се. Корона не е завршена, но не е пандемија, туку ендемична. Тоа е термин за вирусот што живее во една земја. Што се однесува до вакцинацијата, здравствената категорија на пациенти е важно.Срцевите болни, кои имаат заболувања на црниот дроб, оние на дијализа, треба да се вакцинираат, младите можат, но не мора.

Професорот д-р Ножиќ во емисијата „Уранак“ на телевизијата К1 истакнува дека се подготвуваат вакцини кои ќе содржат два нови соеви на вирусот. „Сега Американците се подготвуваат да воведат два нови соеви на корона вирусот, Ерис и Фроникс, во вакцините, додека кај нас се уште е Омикрон, но тие имаат ефект и врз овие два. Според мене, нема потреба да се прави вакцина за секој вид, шири повеќе страв, а топката треба малку да ја испуштиме Ако некој се разболи од новиот вид на корона вирусот, докторот посочува дека антителата добиени природно го штитат од шест месеци до година.

„Кој ќе се разболи од новиот вид, антителата го штитат од шест месеци до една година. Тоа значи дека нема да се разболи и дека пациентите не треба да се вакцинираат по болест. Сега постои овој колективен имунитет. Сите имаат антитела кај него, затоа што бил вакциниран или еднаш добил корона. Дали корона влијае на зголемениот број на луѓе кои почнале да имаат проблеми со алергии? Има многу повеќе алергени, воздухот е почист, но не треба да се поврзува со корона. Што постои е пост-ковид или синдром на хроничен замор, кој се јавува после секоја вирусна инфекција.Човек може да има блага клиничка слика, малку да кашла и може да биде слаб месец, два или три, но и да има губење на концентрацијата до до една година.Сепак, ова се навистина ретки случаи.

Д-р Мери Кулиќ истакнува дека вирусот дошол порано, дека не е причина за загриженост, но ги советува пациентите сепак да се тестираат доколку почувствуваат симптоми. Респираторните инфекции дојдоа малку порано. Нивниот врв е обично на крајот на септември или почетокот на октомври. Забележан е благ пораст на корона, има повеќе позитивни случаи кај тестираните граѓани. Тестирањето е оставено на проценката на општиот лекар, кој врз основа на симптомите на пациентот утврдува дали е потребно да се тестира од епидемиолошки причини“, вели д-р Кулиќ и посочува дека вработените пациенти често се тестираат.

„Пациентите кои се вработени не сакаат да се тестираат, бидејќи знаат дека тоа ќе ги отстрани од работното место. Мери Кулиќ во емисијата „Уранак“ на телевизија К1. Симптомите на двата нови соеви на корона вирусот Ерис и Фроникс се:

Блага температура

Воспалено грло

Повремена кашлица

Течење на носот

Главоболка

Слабост

Исцрпеност

Дијареа (во некои случаи)


Можеби ќе ве интересира

ШЕШЕЉ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Таа ми е колешка по уставно право и исправно постапува

ШЕШЕЉ ЗА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА: Таа ми е колешка по уставно право и исправно постапува

ЖРТВА НА ХУЛИГАНИ ВО БЕЛГРАД: Го претепале до смрт братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина

ЖРТВА НА ХУЛИГАНИ ВО БЕЛГРАД: Го претепале до смрт братот на потпретседателот на Владата на Босна и Херцеговина

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра