22 Мај, 2018
0.4062
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Ќе влезе ли Јовевски во пакет со новите министри во Собрание?

Објавено во: Анализа 20 Ноември, 2017

Речиси две недели поминаа откако Владата и официјално потврди дека Љубомир Јовевски е нивниот кандидат за главен јавен обвинител, но неговиот избор се уште не е конечен бидејќи поддршка треба да добие и во Собранието на Република Македонија со мнозинство од 61 пратеник. За изборот на Јовевски секако има политичка волја и парламентарното мнозинство составено од СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците најверојатно ќе му ја даде довербата но, најпрво треба да се доутврдат неколку измени во владиниот состав.

Се очекува изборот на Јовевски да коинцидира и со изборот на новите министри во владата кои треба да ги пополнат испразнетите места на кандидатите кои станаа градоначалници или советници во општините. 

Засега најголем предизвик е да се пополни местото на Таравари во министерството за здравство, но и воопшто да се гарантира досегашната коалиција меѓу СДСМ, ДУИ и Алијансата по спротиставувањето на локалните избори со две „екипи“. 

Доколку Села повеќе не е прифатлив за Заев и Ахмети, тогаш потребно е да се најде замена во нов партнер со најмалку двајца пратеници за комплетирање на основното мнозинство од 61 пратеник и продолжување на активностите во Собранието со гласање. 

Затоа засега нема најавено конкретни временски рокови за изгласување на Јовевски кој притоа би дал и излагање во Собранието за тоа што ќе лланира да работи. Секако, изборот мора што побрзо да се реализира бидејќи новиот главен јавен обвинител го очекува огромна работа пред себе како непристрасно и професионално водење на многу случаи кои се од клучен интерес за јавноста, враќање на довербата во правосудниот систем и реформи во ЈОРМ. 

Јовевски по добиеното позитивно мислење од Советот на јавни обвинители беше опишуван како правник што ги поминал сите скалила во системот, а Владата го избра бидејќи имал беспрекорна биографија, без ниту една дамка. Дел од експертите сметаат дека е направен добар избор, бидејќи Јовески е човек што има искуство, знаење и висок интегритет. Други правници и луѓе од фелата го прифатија изборот но, жестоко го критикуваа бидејќи станува збор за заменик републички јавен обвинител кој со години работел заедно со Зврлевски и практично бил дел од еден систем на кривичен прогон кој довчерашната опизиција тврдеше дека е крајно неправеден, корумпиран и под директно парттиско влијание на ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, ЈОРМ ќе го води човек од внатре кој добро ги познава сите услови и меѓусебни односи, па така може и да ја унапреди институцијата.

Автор: Христијан Станоевиќ