20 Јули, 2024
0.0255

КЛИМАТА Е АЛАРМАНТНА: Научниците алармираат поради новите податоци, прогнозите се загрижувачки

Објавено во: Свет 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Планетата Земја урива температурни рекорди во последните 13 месеци, а секој месец бележи температури за 1,5 степени Целзиусови повисоки од просекот од прединдустрискиот период, покажува новата научна студија за глобалното затоплување.

Секој месец од јуни 2023 година е потопол од оној пред него, така што просечната глобална температура помеѓу јули 2023 и јуни 2024 година е за 1,64 степени Целзиусови повисока отколку пред Индустриската револуција во 19 век, кога луѓето почнаа да горат фосилни горива и испуштаа огромни горива количини на стакленички гасови во атмосферата.

„Ова е повеќе од статистичка необичност и ја нагласува големата и континуирана промена на нашата клима. Дури и ако оваа конкретна серија на крајности заврши во одреден момент, сигурно ќе видиме дека се уриваат нови рекорди додека климата продолжува да се загрева. Тоа е неизбежно, освен ако не престанеме да додаваме стакленички гасови во атмосферата и океаните“, се вели во соопштението на Карло Буонтемпо, директор на Службата за климатски промени Коперник (C3S) во ЕУ, која го објави извештајот за порастот на температурите.

12-месечната низа беше делумно предизвикана од Ел Нињо (климатски циклус во кој водите во тропскиот источен Пацифик стануваат потопли од вообичаеното) што траеше од јуни 2023 до мај 2024 година, што доведе до натпросечни температури на морето низ источниот и централниот дел на екваторијалниот Пацифик, пишува Live Science.

„Климата и понатаму е алармантна. Последните 12 месеци уриваат рекорди како никогаш досега, водени првенствено од нашите емисии на стакленички гасови и дополнителното засилување од Ел Нињо во тропскиот Пацифик“, рече заменик-директорката на C3S, Саманта Бурџес.

Научниците веруваат дека глобалното затоплување од два степени над температурите пред индустриската револуција е важен праг. Понатамошниот пораст на температурата значително ја зголемува веројатноста за разурнувачки и неповратен климатски дефект.

Но, 1,5 °C е исто така важна граница. Со тоа зголемување, климата во светот се приближува до повеќекратните точки на пад што ќе предизвика топлотни бранови, поплави, глад и широко распространето уништување на екосистемот, предупредија Обединетите нации во специјалниот извештај за 2018 година.

Според Парискиот договор од 2015 година, речиси 200 земји се обврзаа да го ограничат порастот на глобалната температура на 1,5 °C и безбедно под 2 °C.

Иако новите наоди се загрижувачки, во извештајот се нагласува дека границите од 1,5°C и 2°C се цели од 20-30 години за планетата, што значи дека ветувањата сè уште не се официјално прекршени.

Но, рекордните високи температури веројатно нема да се намалат наскоро, велат истражувачите. Научниците првично се надеваа дека крајот на Ел Нињо може да го одложи затоплувањето на планетата, но се предвидува дека САД ќе продолжат да доживуваат температури повисоки од просечните до крајот на летото, според Националната океанска и атмосферска администрација.

„Сега проценувам дека има околу 95 отсто шанси 2024 година да заврши пред 2023 година како најтопла година откако започнаа евиденцијата за глобалните температури на површината во средината на 19 век“, Зик Хаусфатер, климатолог во американската непрофитна организација Беркли. Земјата, напиша на X Network.

Еуроњуз.рс

Фото:Пиксабеј

Можеби ќе ве интересира

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест