14 Јули, 2020
0.0332

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска брифираше дека следната недела Владата ќе донесе конечна одлука за тоа кога ќе се отворат границите. 

Вели дека датумот не е фиксен, но консултации со соседните земји, Албанија, Косово, Бугарија и Грција биле во тек.

Можно е отворањето на границите да се случи на 15 јуни. 

Премиерот Оливер Спасовски очекува државите од регионот наскоро да постигнат договор за отворање на границите.

Спасовски е во постојана комуникација со своите колеги од соседните држави со кои се разговара за отворање на границите.

Вели дека ако се отворат границите, економијата ќе доживее експанзија. 

Во регионот, се регулираат правилата за патување. 

Владата на Хрватска најави отворање на своите граници. 

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти