03 Декември, 2023
0.0371

КОИ СЕ НАЈБОГАТИТЕ ДЕЦА НА РУСКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ: Форбс ја состави листата, имаат наследство од 227 милијарди евра

Објавено во: Економија 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

На листата на Форбс се наоѓаат 20 од 110 семејства на руски милијардери, со најмалку 2,34 милијарди евра по наследник.

Магазинот Форбс објави листа на најбогати деца на 20 руски милијардери, на која се наоѓа и синот на основачот на Лукоил, Вагит Алекперов кој го зазема првото место, со богатство од 19 милијарди евра.

На листата на Форбс се најдоа 49 потомци на руски богаташи чие наследство не е помало од 2,34 милијарди евра.

– Нашиот список вклучува 20 од 110 семејства на руски милијардери, со најмалку 2,34 милијарди евра по наследник. Овие семејства имаат 49 деца, а вкупната нето вредност на нивните родители е 227,3 милијарди евра – наведува Форбс.

На второ место се ќерката и синот на основачот на Еурохем, најголемиот руски производител на ѓубрива, и сопственикот на компанијата за јаглен СУЕК, Андреј Мелниченко - секое дете со 11,7 милијарди евра. Синот и ќерката на косопственикот на компаниите Сибур и Новатек, Леонид Микелсон се на трето место - секое дете ќе наследи имот од 10 милијарди евра.

Основачот на апликацијата Telegram Павел Дуров влезе во првите десет, кој го зазеде седмото место на листата. Има ќерка и син, а секое дете ќе наследи 5,37 милијарди евра.

ФОТО: Unsplash/Bermix Studio

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

Кина постави нови цели во модерната електрификација

Кина постави нови цели во модерната електрификација

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје