01 Март, 2024
0.0273

Кој е Мајк Помпео - Новиот шеф на ЦИА предложен од Трамп

Објавено во: Свет 18 Ноември, 2016

Добивај вести на Viber

Републиканскиот политичар Мајк Помпео најверојатно ќе биде главен избор на Доналд Трамп за нов шеф на ЦИА како една од најмоќните американски разузнавачки агенции. Помпео потекнува од Канзас кој го претставува и во долниот дом на Конгресот, а е еден од највидливите членови на радикалното десничарско крило Tea Party. 

Тој беше дел од специјалниот комитет кој ги истражуваше нападите на американската амбасада во Либија каде беше убиен амбасадорот и уште тројца од обезбедувањето, а сакаше да ја обвини Хилари Клинтон за виновна за несоодветните мерки како Државен секретар. 

Мајк Помпео беше и жесток критичар на постигнатиот договор со Иран за контрола на нуклеарната програма при што САД и западните земји се обврзаа да го симнат ембаргото и да инвестираат милијарди долари во иранската инфраструктура и економија. 

Се школувал на Хардвард и престижната воена академија и служел во американската армија. Од него се очекува да води конзервативна политика и да му помогне на Трамп да влијае на Блискиот исток во борбата со тероризмот.


Можеби ќе ве интересира

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења