05 Декември, 2021
0.0261

Кој го купи ФК „Вардар“? Продаден „топтан“ за 32.520 евра!

Објавено во: Економија 27 Октомври, 2021

Секоја акција на најтрофејниот македонски фудбалски клуб е продадена по цена од 20.000 денари. Со купувањето на сега веќе второлигашот „Вардар“ новиот газда превзеде и натрупани долгови во износ од три милиони евра, а  само за лани загубата е еден милион евра

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Ф.К. „Вардар“ од вчера има нов сопственик кој за македонската фудбалска гордост плати 32.520 евра. СО блок трансакција вчера на берзата беа продадени сите 100 акции на Ф.К. „Вардар“ по цена од 20.000 денари за акција. Прометот „топтан“ изнесува 2 милиони денари. Продавач на сите акции е ракометниот клуб „Вардар“ , кој пак е сопственост на бизнисменот Сергеј Самсоненко.

Со оваа трансакција заврши втората продажба на македонската национална фудбалска гордост „Вардар“ клубот што повеќе од десет пати го освои националното првенство во фудбал на самостојна Македонија, клубот што една година беше првак во фудбал во СФР Југославија, гордоста на скопските фудбалски фанови и на сите љубители на фудбалот во Македонија.

По 20 години прволигашки статус во македонската фудбалска лига „Вардар“ годинава, за прв силите ги одмерува во втората македонска фудбалска лига -запад.

Новиот сопственик, чие име дополнително официјално ќе биде објавено во финансискиот извештај за 2021 година што треба да биде доставен до берзата, всушност со купувањето на најтрофејниот клуб превзеде и долг од три милиони евра од кои еден милион евра се „дупка“ од финансиското работење во 2020 година.

Пред околу два месеци домашните медиуми објавија дека Град Скопје донел одлука со која одобрил продажба на ФК „Вардар“ на скопската компанија „Блу Скај“.

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

НЕ САМО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА БРАШНОТО, ЗЕЈТИНОТ, МЛЕКОТО...ЛИСТАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОШИРИ: Министерот Бектеши со ваква најава

НЕ САМО ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА БРАШНОТО, ЗЕЈТИНОТ, МЛЕКОТО...ЛИСТАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОШИРИ: Министерот Бектеши со ваква најава

ПРОФУНКЦИОНИРАЊЕТО ТЕЦ НЕГОТИНО ЌЕ БИДЕ ПОЕФТИНО ОД УВОЗОТ НА СТРУЈА: „Златната резерва” ТЕЦ „Неготино” може да ја спаси земјава од мрак

ПРОФУНКЦИОНИРАЊЕТО ТЕЦ НЕГОТИНО ЌЕ БИДЕ ПОЕФТИНО ОД УВОЗОТ НА СТРУЈА: „Златната резерва” ТЕЦ „Неготино” може да ја спаси земјава од мрак

ЗА ПРВ ПАТ ЗАЕДНИЧКИ НАСТАП НА ФИРМИТЕ ОД РЕГИОНОТ

ЗА ПРВ ПАТ ЗАЕДНИЧКИ НАСТАП НА ФИРМИТЕ ОД РЕГИОНОТ

ВЛАДАТА ГИ ЗАМРЗНА ЦЕНИТЕ: Еве на кои производи

ВЛАДАТА ГИ ЗАМРЗНА ЦЕНИТЕ: Еве на кои производи

СРЕДБА СО СТРАНСКИ ДОНАТОРИ: ФИТР догодина прави хибриден Инвестициски фонд од 27 милиони евра

СРЕДБА СО СТРАНСКИ ДОНАТОРИ: ФИТР догодина прави хибриден Инвестициски фонд од 27 милиони евра

ОЧАЕН КВАРТАЛ ЗА СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ: Како ќе заврши годината?

ОЧАЕН КВАРТАЛ ЗА СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ: Како ќе заврши годината?

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти