13 Април, 2024
0.0266

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

Објавено во: Финансии, Свет 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Цените на акциите на производителот на чипови Nvidia се зголемија за речиси 40 отсто од почетокот на годината. Згора на тоа, нивната заработка скокна за повеќе од 225 отсто во последните 12 месеци

Вкупните приходи на компанијата се зголемени за 265 отсто во однос на претходната година.

Nvidia прави моќни компјутерски чипови што ги напојуваат популарните алатки за вештачка интелигенција како ChatGPT на OpenAI и Copilot на Microsoft. Големата побарувачка за овие чипови ја донесе компанијата во ексклузивниот клуб на Волстрит со трилиони долари пазарна капитализација.

CNBC пресмета колку би заработиле доколку инвестиравте 1.000 долари во Nvidia пред една, пет или десет години. Пресметките се базираат на цената на затворањето на акцијата на 20 февруари од 694,52 долари.

Доколку сте инвестирале 1.000 долари во Nvidia пред една година, вашата инвестиција би се зголемила тројно, односно би се зголемила за околу 225 отсто и би вредела околу 3.248 долари.

Доколку сте инвестирале 1.000 долари во Nvidia пред пет години, вашата инвестиција би пораснала за неверојатни 1.015 проценти и би вредела околу 17.542 долари.

Доколку сте инвестирале 1.000 долари во Nvidia пред 10 години, вашата инвестиција би скокнала за околу 22.340 проценти и би вреднувала околу 148.226 долари.

Доколку сте инвестирале 1.000 долари во Nvidia на 22 јануари 1999 година, кога компанијата излезе на берза, вашата инвестиција би пораснала за околу 277.708 отсто и би вредела близу 2.784.065 долари.


Можеби ќе ве интересира

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора земја во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора земја во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

„ПРВОТО НАМАЛУВАЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ЕЦБ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ЈУНИ“ - најнови коментари и прогнози на „Генерали инвестментс“

„ПРВОТО НАМАЛУВАЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ЕЦБ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ЈУНИ“ - најнови коментари и прогнози на „Генерали инвестментс“