08 Август, 2020
0.0227

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Мал е бројот на лица во изолација  кои се пријавиле за гласање на изборите на 15 јули. 

Иако 5.000 луѓе кои се во самоизолација или се позитивни на коронавирусот, само 742 се пријавиле во Државната изборна комисија да гласаат в понеделник.

Конечната бројка ќе се знае утре, затоа што барањата треба да се разгледаат.

Најголем интерес за гласање има во Тетово, Ресен, Струга и Кичево. 

Од општините во главниот град, најмногу се пријавиле од Гази Баба, Аеродром и Кисела Вода. 

Од 21 општина нема пристигнато ниту едно барање за гласање на 13 јули.

За вторник се пријавиле 9.465 болни и изнемоштени лица чие гласање се задолжени редовните избирачки одбори. 

Завчера имаше само десетина пријавени од лицата кои се во изолација. 

Инаку, 15 јули, денот на изборите е неработен ден. 


На изборите на 15 јули своето избирачко право ќе можат да го искористат 1.814.263 милион граѓани. 

Можеби ќе ве интересира

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ШТО ГИ СПОЈУВА, А ШТО ГИ ДЕЛИ - ќе се договорат ли старите партнери

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

ДЕЦАТА СЕ ПОБЛИСКУ ДО ШКОЛСКИТЕ КЛУПИ - и Владата и родителите сметаат дека тоа е поисправно

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

Ахмети ќе се откаже од Албанец-премиер, но под еден услов

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се преговара за Влада, СДСМ и ДУИ ги договорија начелата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Аријанит Хоџа: Ќе лобирам БЕСА да оди во опозиција ако сите други албански партии влезат во владата

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

Договорени начелата на идната влада меѓу СДСМ и ДУИ

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

ВО ОБИД ДА СПАСИ ЕКИПА НА ЕВН: Велешанец исчезна во Вардар

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

КОВИД - 19: Нови 155 заразени и двајца починати

Обесено момче најдено кај Вардар, а се обесил и 51 годишен маж

Обесено момче најдено кај Вардар, а се обесил и 51 годишен маж