09 Август, 2020
0.0207

Колку заработуваат прочуените скопски стилисти и фризери

Објавено во: Економија 04 Февруари, 2020

Многу гламур за малку профит. Финансиски гледано, секој аналитичар вака би ги опишал бизнисите на најпрочуените скопски фризери и стилисти луѓето што ги слави целата домашна естрада. Верувале или не приходите на најпопуларните фризери и стилисти во Скопје се движат од 60.000 до 200.000 евра, но нивните профити се од 1.000 до 7.000 евра годишно. Побогу дали овие мајстори на своите професии работат само за слава!!!!?????

Никој што има не жали пари за добра фризура и шминка, а на фризер и стилист се чека ред исто како и кај прочуен дизајнер или врвен доктор специјалист. Перцепцијата на јавноста е дека прочуените фризери и стилисти кои најчесто се пребукирани заработуваат многу пари. Затоа што нивната работа е тренди, гламурозна, тие се јавни личности и често се во центарот на вниманието затоа што се на рамна нога со македонските селебрити ликови. Всушност нашите фризери и стилисти во многу што придонесуваат за имиџот на македонските популарни „фаци“.

Најголема македонска компанија од дејноста фризерски салони и салони за разубавување е „Афродита С Центар за убавина“ од Скопје. Оваа фирма сопственост на Сузана и Дарко Блажевски и на Ирена Стојановиќ во 2018 година остварила приход од 206.000 евра, а нејзината добивка изнесува 2.400 евра.

Изненадувачки на второто место е прилепска фирма со назив „Дерма Бела“. Приходите на оваа компанија во 2018 година изнесуваат 154.500 евра, а добивката изнесува само 1.350 евра.

Од познатите скопски студиа „Бјути Вумен“ , „Мое Студио Дадар“, „Јуник Студио“, „Диор“ и „Бубе Студио Ин“.

„ДД Диор Диор Дим2“ фирмата на Ива и Марко Андреевски има најголеми приходи во остраната скопска конкуренција. Тие изнесуваат 104.000 евра, а од нив добивка е 6.860 евра.

Студиото на Мелина Милески попозната во јавноста по својата компанија „Силуете“ „Бјути Вумен“ во 2018 година остварило приходи од 91.600 евра и добивка од 7.060 евра.

Студиото „Јуник“ е следно на листата според остварените приходи кои изнесуваат 88.200 евра, а добивката е само 1.230 евра.

„Бубе Студио ИН“ сопственост на Љупчо Петрушевски во 2018 година остварило приходи од 66.800 евра, а добивката е 2.700 евра.

Студиото на Александар Биљаноски или популарниот Дадар „Мое студио Дадар“ во оваа конкуренција во 2018 година остварило приходи од 61.350 евра, а добивката му била 835 што го прави студио со најмала добивка во својата конкуренција.

Најуспешна фирма од оваа дејност – фризерски салони и салони за разубавување во Скопје била В.Е.З Трејд. Оваа фирма сопственост на Зоран Златковски во 2018 година остварила приход од 54.600 евра, а добивката била, верувале или не, 43.900 евра.


Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании

ИМА ЛИ ШАНСИ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПУВА - Да, вели Бислимовски, ако се откажат енергетските компании

ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД КРИВИЧНИТЕ ПРИЈАВИ - деновиве побрзаа да се раздолжат за платите

ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ СЕ ИСПЛАШИЈА ОД КРИВИЧНИТЕ ПРИЈАВИ - деновиве побрзаа да се раздолжат за платите

Туристичките работници испорачаа ултиматум до Филипче

Туристичките работници испорачаа ултиматум до Филипче

ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ: Поевтинил зеленчукот, а поскапел лебот, цигарите, сувото овошје

ТРОШОЦИ ЗА ЖИВОТ: Поевтинил зеленчукот, а поскапел лебот, цигарите, сувото овошје

Поради „златната треска“ цената на златото ќе стигне до 3.000 долари

Поради „златната треска“ цената на златото ќе стигне до 3.000 долари

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

33.265 ДЕНАРИ: Toлку чини синдикалната минимална кошница

ДЕНЕСКА Е ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ЕРБАП ГАЗДИТЕ - ќе има ли затвор ако нема плата

ДЕНЕСКА Е ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ЕРБАП ГАЗДИТЕ - ќе има ли затвор ако нема плата

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

НОВ РЕКОРД: Скокна цената на златото

Зошто „паѓа“ доларот?

Зошто „паѓа“ доларот?