23 Април, 2024
0.0428

КОНЕЧНО СЕ ОГЛАСИ ТАТКОТО НА ДАНКА ИЛИЌ ПО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО: Еве што вели тој

Објавено во: Балкан 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Милош Илиќ (30), таткото на исчезнатото девојче Данка Илиќ од Бор, синоќа ја даде првата изјава по исчезнувањето на неговата ќерка во Бањско поле минатиот вторник.

Новинарите на „Блиц“ ги сретнале мајката на Данка, Ивана и бабата на паркингот пред зградата во Бор, каде во моментов престојуваат родителите на малата Данка Илиќ. Мајката не сакала да одговори на прашањата и заедно со бабата влегла во зградата од која излегол таткото Милош и дал кратка изјава.

„Само сакам ќерка ми да се врати дома здрава и здрава! Полицијата си ја врши работата и јас им верувам. Ние како семејство ќе објавиме кога сето ова ќе заврши - изјави таткото на Данка за „Блиц“.

Таткото и мајката на исчезнатата Данка Илиќ изминативе денови неколку пати беа испрашувани во полиција во рамки на истрагата за околностите на мистериозното исчезнување на нивната ќерка. Но, тоа не значи дека за нешто се осомничени, ниту дека ќе бидат во иднина.

Интензивниот ритам на испрашување на лицата од непосредното опкружување на исчезнатото лице е вообичаен во оваа фаза од случајот и често доведува до целосно исклучување на лицата кои се испитуваат доколку се утврди дека не се од интерес за понатамошниот тек на истрагата.

Игор Јуриќ на телевизија „Блиц“ ги откри најновите информации за исчезнатата Данка Илиќ

-Навистина е моја најголема желба, надеж, семејството да не се вклучи во ова. Моето прашање е: дали детето воопшто било на тоа место во моментот на исчезнувањето? Што се однесува до видеото од Виена, девојчето личи на исчезнатата Данка. Сакам да му се заблагодарам на човекот што го сними, тоа е голем успех за сите нас, успеавме да ги информираме луѓето и во дијаспората. Распишана е потерница, и таа секако ќе се провери. Се разбира, не смееме да ја исклучиме оваа можност, но мислам дека одговорот е тука во Србија – рече тој.

Вујкото бил сослушан во полиција

Вујкото на исчезнатата Данка Илиќ денеска два часа бил испрашуван во полициска станица, по што објавил дека целото семејство е во страв, како и неговите деца.

- Сега бев во полиција. Те молам немој, моите деца живеат таму и се исплашени. Накратко и кажав на полицијата што имам - изјави за Република чичкото на Данка Илиќ откако се врати од рочиштето.

Блиц.рс.

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот