25 Јули, 2024
0.0248

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Граѓаните на Јужна Кореја почнаа да складираат сол и морска храна, стравувајќи за залихи пред планираното испуштање на контаминирана вода од нуклеарната централа во Фукушима, Јапонија, во океанот.

Управата за риболов вети дека многу повнимателно ќе ги разгледа потенцијалните знаци на зголемена радиоактивност и ќе алармира за забраната за морска храна фатена во близина на Фукушима.

Граѓаните сè уште купуваат многу повеќе сол и морски плодови отколку што им е потребно, стравувајќи дека одлуката на Јапонија да испушти контаминирана вода може да го загрози нивното здравје.

Додека Сеул и Токио во последниве месеци притискаа за чекори за поправање на врските нарушени со историски спорови, планот на Јапонија да ослободи повеќе од милион тони радиоактивна вода од уништената централа Фукушима остана многу спорен за нејзиниот најблизок сосед.

Повеќе од 85 отсто од јужнокорејската јавност се спротивставува на јапонската одлука, а 70 отсто од нив планираат да консумираат помалку морска храна доколку Токио направи како што најави.

Цените на морската сол беа речиси 27 отсто повисоки во првата недела од јуни отколку пред два месеца, соопшти Министерството за океани и рибарство.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

СЕ ИСПИТУВА СМРТ НА ПАЦИЕНТИ КОИ КОРИСТЕЛЕ ЛЕК НА КОБАЈАШИ ФАРМАЦЕУТИКАЛ: Извршните директори поднесоа оставки

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

КАМАЛА ХАРИС ИМА ПРЕДНОСТ ПРЕД ТРАМП: Кампањата на Трамп тврди дека потпретседателката извршила „безобразна проневера“

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

СОБРА РЕКОРДНО МНОГУ ПАРИ, ПОВЕЌЕ ОД БАЈДЕН И ТРАМП: Еве како помина првиот ден од кампањата на Камала Харис

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

КОЈ СЕГА ЌЕ ЈА ПЛАТИ ШТЕТАТА? Crowdstrike го застана целиот свет, ја призна вината, но дали е тоа е доволно?

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

И МИЛИЈАРДЕРОТ СОРОС ЈА ПОДДРЖА КАМАЛА: „Да живее американскиот сон“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

ЗОШТО КАМАЛА ХАРИС МОЖЕ ДА Е СОВРШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈАТА „Z“:„Камала е БРАТ“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

„СЕ ЗАКАНУВА ЕПИДЕМИЈА НА ДЕТСКА ПАРАЛИЗА ВО ГАЗА“: „Траги од вирусот се пронајдени во отпадните води“

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

АТЕНТАТОТ НА ТРАМП Е НАЈГОЛЕМОТ ОПЕРАТИВЕН НЕСУПЕХ НА ТАЈНАТА СЛУЖБА: Директорката Кимберли Читл поднесе оставка

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден