31 Мај, 2020
0.0321

Корона-кризата испишува нови страници во домашната и светската уметност

Објавено во: Стил 07 Мај, 2020

Личната исповед на сликарката Дијана Томиќ Радевска е првото искуство во новиот проект „Уметнички дневници“, што го иницираше минатиот месец Националната галерија среде периодот на сè уште актуелната изолација како една од мерките за спречување на ширењето на вирусот.

„Ги поканивме уметниците, преку кратки видеа, снимени во самоизолација, да ни го приближат нивното секојдневие и заедно да споделуваме, да сочувствуваме и да се израдуваме на виртуелна средба со авторите и нивните дела во ова време кога во отсуство на изложби – тоа на директен и непосреден начин - не е можно“, велат од Националната галерија.

Читајте повеќе на Женски Магазин


Можеби ќе ве интересира

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место