14 Јули, 2020
0.0248

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

Објавено во: Свет, Корона Вирус 24 Мај, 2020

Во најдлабокиот рудник во светот Мпоненг во јужниот дел на Африка со коронавирус се инфицирале 164 рудари.

Сега рудникот ќе биде затворен на неопределено време.

Мпоненг се протега на длабочина од околу четири километри. 

Да се држи растојание и да се работи внатре е невозможно, поради што работниот процес е запрен. 

Рудникот за злато повторно започна со ископувања на 22 април со 50 отсто од капацитетот. 

Тој  претходно беше затворен поради  карантинот. 

Светот се бори со коронавирусот. 

Русија има голем раст на бројот на починати. 

Три месеци по почетокот на кризата со корона во Европа, стана јасно дека посиромашните земји на стариот континент ги „поразиле“ побогатите, пишува италијанскиот весник „Кориере дела Сера“, пренесе БНТ.

Можеби ќе ве интересира

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите