23 Јануари, 2021
0.0203

Короната го „уби“ туризмот во Турција

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2020

Коронавирусот целосно го замре туризмот во Турција. 

Тој скоро целосно запре во април поради падот на странските посетители за над 99 отсто. 

Во април имале само 24.238 странски гости, а за споредба истиот месец минатата година имале 3,29 милиони, објави Министерството за туризам.

Во првите четири месеци од 2020 година нивниот број е повеќе од преполовен, на 4,3 милиони.

Истанбул примил 2,3 милиони туристи во првите четири месеци. 

Најмногу гости имаат од Бугарија, и Германија. 

Туризмот и во Европа е во сериозна криза. 

Во Македонија пак од 4.0000 до 20.000 луѓе од овој сектор може да останат без работа. 

Онаму, каде ќе има летна сезона, таа ќе биде под строги мерки за заштита 

Можеби ќе ве интересира

Грција ги проширува границите на море, Турција ова го смета како „причина за војна“

Грција ги проширува границите на море, Турција ова го смета како „причина за војна“

Еден Албанец денес се чувствува многу побезнадежно од еден Сириец, вели Мета

Еден Албанец денес се чувствува многу побезнадежно од еден Сириец, вели Мета

Бујар Османи и Дритан Абазовиќ испишаа историја

Бујар Османи и Дритан Абазовиќ испишаа историја

Боледувала подолго време: Почина актерката Мира Фурлан

Боледувала подолго време: Почина актерката Мира Фурлан

ОДЛИЧНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО СРБИЈА: Епидемиолозите најавија вадење на маските во јуни

ОДЛИЧНИ ЕФЕКТИ ОД ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО СРБИЈА: Епидемиолозите најавија вадење на маските во јуни

EК го опомена Харадинај за „Голема Албанија“, се појави повик за пакт меѓу Србија, Црна Гора, Грција и Македонија

EК го опомена Харадинај за „Голема Албанија“, се појави повик за пакт меѓу Србија, Црна Гора, Грција и Македонија

ПОД ОЗНАКА НАЈСТРОГА СЛУЖБЕНА ТАЈНА - Вучиќ и неговото семејство биле прислушувани најмногу две години, еве до кои имиња дојде полицијата

ПОД ОЗНАКА НАЈСТРОГА СЛУЖБЕНА ТАЈНА - Вучиќ и неговото семејство биле прислушувани најмногу две години, еве до кои имиња дојде полицијата

НЕВИДЕНО ЗЛОСТАВУВАЊЕ ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА: Воспитувачки во Белград им удираат шамари, ги влечат и ги газат две-годишните деца

НЕВИДЕНО ЗЛОСТАВУВАЊЕ ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА: Воспитувачки во Белград им удираат шамари, ги влечат и ги газат две-годишните деца

Прочуената лекарка Ана Глигиќ: За време на вариола верата за 10 дена вакциниравме 18 милиони луѓе, се стоеше во редици без дилеми

Прочуената лекарка Ана Глигиќ: За време на вариола верата за 10 дена вакциниравме 18 милиони луѓе, се стоеше во редици без дилеми