29 Март, 2023
0.0225

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Објавено во: Балкан 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Косовската новинарка Зана Авдију рече дека провокациите на Гранит Џака насочени кон Србите се „срамни и скандалозни“, а сега таа стравува за сопствениот живот. Таа добивала закани. 

Како што кажа нејзината адвокатка Аријанита Кочи, споменатата новинарка во последните неколку дена добивала многубројни пораки преку социјалните мрежи, а многу од нив повикуваат и на нејзино убиство. 

Еден од корисниците ѝ напишал дека има време да дојде до неа за да ја убие, алудирајќи на убиството што се случи пред само неколку дена во Универзитетскиот клинички центар во Приштина, кога трудница беше пронајдена мртва во дворот.

Кочи пишува дека ваквите закани се недозволиви. Кажа дека светот може да не се согласува со Зана, но дека никој не смее отворено да ѝ се заканува.

Новинарката го коментираше мечот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар. Гранит Џака по мечот со Србија го соблече дресот под кој имаше маица на која стоеше бројот 26 и името Јашари. Многумина се прашаа што тоа значи. Јашари е основачот на УЧК, а бројката 26 исто така има значење.

Пред 26 години во 1996 година Адем Јашари ја изведе најголемата акција во која петмина Срби беа убиени, а неколку ранети.

Денеска повторно имаше тензии на Косово. Но, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека е добро што нема жртви. 

Можеби ќе ве интересира

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

Анализа на отпадни води утврди дека во Загреб помалку се конзумира кокаин

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

ВИДЕО: ПЕНЗИОНЕРИ СЕ ТЕПАА ЗА ЌЕБАПИ ВО СУПЕРМАРКЕТ: Една баба легна да го брани фрижидерот, морало да интервенира обезбедувањето!

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

МОНСТРУМОТ УРОШ ТРИ ДЕНА СЕ КРИЕЛ КАЈ ПРИЈАТЕЛ: Еве како е уапсен таткото на „детето од када“

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

ХАОС НА ЦРНОГОРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - гостинот викаше дека Ѓукановиќ мора да победи, па потоа ги вреѓаше сите во студиото

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

БРЗА ЖЕЛЕЗНИЦА НИЗ РЕГИОНОТ: Покана ќе добие и Македонија!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЕВЕ КАКВИ ИЗМАМИ ПРАВАТ ПРОДАВАЧИТЕ НА ДРВА: Крадат на кубикажа, граѓаните купуваат воздух!

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

ЦЕЛА БУГАРИЈА НА НОЗЕ: Фрчат дојави за бомби од сите страни,на само пет дена пред избори

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи