19 Јануари, 2021
0.0222

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, објави дека ќе ја донира својата следна пратеничка плата за поддршка на социјално ранливи семејства и ги повика другите пратеници да направат таков обид. 
„Еден од темелите на мојата социјалдемократска идеологија е солидсрноста. Доаѓа време на среќни моменти, моменти кога треба да бидеме со семејствата, да земеме воздишка од сиот товар кој ни го носи секојдневието.

За жал корона кризата погоди многу семејства, сметам дека не е време само за гола критика, туку време за обединување, време за на дело да покажеме дека сме луѓе, време за разбирање и подавање рака. За таа цел мојата декемвриска плата ќе оди за поддршка на социјално ранливи семејства, кои имаат потреба од сите нас кои можеме да си овозможиме понормален живот.

Знам дека ова е можеби само капка во море, но доколку сите дадеме реален придонес, ќе го максимализираме ефектот, важно е да направиме чекор“, напиша Костадинов на Фејсбук.

Во октомври тој објави дека од неговата плата ќе купи три лап топ компјутери за семејства кои имаат потешкотии да обезбедат соодветна онлајн настава за своите деца. Претходно, пролетта соопшти дека се откажува од пратеничката плата, односно дека ќе ја донира во справувањето со епидемијата од корона-вирусот. Според влчадината уредба, платата требаше да биде минимална од 14.500 денари тогаш за државните функционери, но тоа го укина судот.


Можеби ќе ве интересира

Ковид пасош или впечаток дека вакцината е задолжителна: Состанок на лидерите на ЕУ во четврток

Ковид пасош или впечаток дека вакцината е задолжителна: Состанок на лидерите на ЕУ во четврток

Еден поинаков Водици годинава

Еден поинаков Водици годинава

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија ќе добие вакцини од Србија, денес нови 63 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија ќе добие вакцини од Србија, денес нови 63 заразени со коронавирусот

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Гордана Јанкулоска тврди дека за уништување на опремата за прислушување дознала кога СЈО отвори истрага

Гордана Јанкулоска тврди дека за уништување на опремата за прислушување дознала кога СЈО отвори истрага

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег