22 Септември, 2020
0.0246

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Објавено во: Економија 14 Август, 2020

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, вели дека не знае дали и какви интереси стојат зад ненадејната и за него шокантната и повеќе од избрзана одлука на Народна банка на Македонија да и ја одземе дозволата за работа на Еуростандард банка и за неа да побара стечај пред надлежниот суд.

„Јас можам само да претпоставам, но не би можел никого да обвинам“, рече Костовски.

На прашањето на Фактор, дали можеби позади ова стојат бизнис интереси кои би биле поврзани со атрактивноста на зградата на Еуростандард банка, која е нов и убав објект и е лоцирана во ценатрот на главниот град, тој рече дека не би сакал да влегува во шпекулации.

Но, како што нагласи, точно е дека Еуростандард бнка за секого е добар залак. 

Тоа е не само заради атрактивноста на зградата на банката, туку и поради ексклузивниот договор со Македонски пошти, кој, како што нагласи Костовски, злато вредеи. 

„Банката има договор со Македонсмки попшти која има 330 експозитури. Практично во секое село има експозитура на Македонска пошта. Тоа е златна кокошка. И нормално е некој за ова да има интерес. Но, јас тој човек не можам да го препознаам, не знам кој е тој човек што би имал таков интерес. Вие сте новинари, истражувајте“, рече Костовски. 

На новнарско прашање дали Еуростандард има земено кредит од Комерцијална банка, Костовски вели дека банката нема кредит, но затоа кредит од пет милиони евра има групацијата на семејството костовски.

„Точно е дека групацијата има кредит кон Комерцијална банка од пет милиони евра, а за тој кредит беа ставени под хипотека зградата на Еуростандард банка, Поштенска банка, како и Палата Македонија“, рече Костовски.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

НАРОДНА БАНКА: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

НАРОДНА БАНКА: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

ГОЛЕМА РАЗЛИКА: Дојденците во Германија земаат помали плати од Германците

ГОЛЕМА РАЗЛИКА: Дојденците во Германија земаат помали плати од Германците

Просечната нето-плата повторно над 27.000

Просечната нето-плата повторно над 27.000

ОД НОЌЕСКА ПОСКАПИ ГОРИВА - бензините одат нагоре за два денари, дизелот за половина денар

ОД НОЌЕСКА ПОСКАПИ ГОРИВА - бензините одат нагоре за два денари, дизелот за половина денар

Генералниот директор на ТАВ заминува од Македонија

Генералниот директор на ТАВ заминува од Македонија

ССК предлага 25 мерки за помош до државата

ССК предлага 25 мерки за помош до државата

ДИРЕКТОРОТ ВО ФОРБС, РЕНДАЛ ЛЕЈН, ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ФАКТОР: А зошто не би можел некој нов Фејсбук да никне во Македонија

ДИРЕКТОРОТ ВО ФОРБС, РЕНДАЛ ЛЕЈН, ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ФАКТОР: А зошто не би можел некој нов Фејсбук да никне во Македонија

Во Македонија ќе се регулира работењето од дома, но во 2021

Во Македонија ќе се регулира работењето од дома, но во 2021

ЛДП: „Викенд без ДДВ“ во наредните недели

ЛДП: „Викенд без ДДВ“ во наредните недели