06 Октомври, 2022
0.0222

Ковачевски: Секој може да протестира, но не со качулки и со повредување на полицајци

Објавено во: Македонија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Не смее да се повтори 27 април, вели премиерот Димитар Ковачевски. 

Кажа дека секој може да протестира, но не со качулки и со повредување на полицајци.

„Тоа е недозволиво за земја која е членка на НАТО и сака да стане дел од ЕУ“, рече премиерот. 

Протестите против францускиот предлог продолжија и денеска за време на прес-конференцијата во Владата, а се најавуваат нови за вечерва во 19 часот. 

Ковачевски вели дека она што се случува пред владината зграда го организираат политички партии кои јасно застанале против членството на земјата во НАТО и ЕУ. 

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во изјава за Тв 24 порача дека протестите мора да бидат мирни. 

Полицијата ги објави штетите по вчерашните тензични протести пред Владата по повод францускиот предлог за деблокада на Бугарија на македонските евроинтеграции.

Според МВР, собирот бил ненајавен, а четворица полицајци завршиле како повредени биле однесени на Универзитетската клиника за хируршки болести. Било запалено знамето на ЕУ, а бил скршен и еден прозорец од владината зграда.

Можеби ќе ве интересира

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

На бугарскиот министер Милков му пречи што Гимназија во Скопје се вика Јосип Броз Тито

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Му се заканиле и го натерале да потпише испратници за 38.000 евра

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Лица од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга се најдоа на „црната листа“ поради војување во Сирија

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Маж и жена од Кочани завршија во болница откако јаделе печурки

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Непознат сторител го вандализирал македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград уште пред да биде официјално отворен

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Жан Митрев покрај одземениот пасош, дал и гаранција од милион евра

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Лидија Димова: Премиерот има интерес за отворање нов универзитет, а другите се разбираат само во финансии

Заедно можеме повеќе

Заедно можеме повеќе

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши

ВМРО-ДПМНЕ му ги предаде контактите на Бектеши