24 Јуни, 2024
0.0270

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Сашо Клековски реагираше на како што вели лицемерието на СДСМ и на употребата на придавката Македонски, а од друга страна ја обвинуваат претседателката на Македонија за тоа.

И покрај најавите за конструктивност и поддршка од СДСМ (Јован Деспотовски), про-СДСМ интернет тролови го истураат својот гнев врз Претседателка на Македонија Гордана Силјановска Давкова, овој пат зошто е употребено знамето на Македонија.

Во претходен пост „Поради гордоста постои Македонија“ пишав за лицемерието на СДСМ бидејќи не им сметаше кога политичари на СДСМ употребуваа Македонија во изборната кампања. И не само тогаш, само пред само два дена во една честитка за Св. Кирил и Методиј, Димитар Ковачевски ќе употреби Македонија и македонски, повеќе пати отколку во целиот свој мандат. Или пак кога Бојан Маричиќ, СДСМ евроинтегративец, на својот X профил ќе употреби знак мк наместо името на државата во која е вицепремиер, тоа е во ред, но кога друг ќе го направи тоа е основ за жестоки напади.

Умешност е да го почитувате Преспанскиот договор, како обврзувачки меѓународен договор, толку колку што обврски произлегуваат за Македонија, да се борите и другата страна Грција го применува договорот и да барате начин како да го изразите својот протест без да го прекршите договорот. Тоа вклучува употреба на Македонија во разговор, употреба на знак мк, и на кодот „МК“, како и на придавката македонски.“ напиша тој на фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА, ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ МИЦКОСКИ: Еве кои се другите членови и кој гласаше против

ИЗБРАНА НОВАТА ВЛАДА, ЌЕ ЈА ПРЕДВОДИ МИЦКОСКИ: Еве кои се другите членови и кој гласаше против

СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВЕНО ВО ПОПЛАВЕНА КУЌА: екипи од Тетово испратени да ги спасат

СЕМЕЈСТВО ЗАГЛАВЕНО ВО ПОПЛАВЕНА КУЌА: екипи од Тетово испратени да ги спасат

Поради обилни врнежи сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

Поради обилни врнежи сообраќајот од Велес и од Куманово кон Скопје се пренасочува од Хиподром кон обиколницата

ОДРОНИ И КАЛ НА АВТОПАТОТ КАЈ ТЕТОВО: од невремето карпи паднаа на улицата и направија проблеми во сообраќајот (ВИДЕО)

ОДРОНИ И КАЛ НА АВТОПАТОТ КАЈ ТЕТОВО: од невремето карпи паднаа на улицата и направија проблеми во сообраќајот (ВИДЕО)

ВЕТРОТ ОТКОРНА ЖЕЛЕЗЕН МОСТ: оштетени возила кои поминувале под мостот (ФОТО)

ВЕТРОТ ОТКОРНА ЖЕЛЕЗЕН МОСТ: оштетени возила кои поминувале под мостот (ФОТО)

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИТЕ НИЗ СКОПЈЕ - проодноста отежната, возачите бараат алтернативни решенија (ФОТО)

ПОПЛАВЕНИ УЛИЦИТЕ НИЗ СКОПЈЕ - проодноста отежната, возачите бараат алтернативни решенија (ФОТО)

НЕВРЕМЕТО ПРИСТИГНА И ВО СКОПЈЕ: силен дожд, проследен со грмотевици и град (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕТО ПРИСТИГНА И ВО СКОПЈЕ: силен дожд, проследен со грмотевици и град (ВИДЕО)

Замина Исуф Кадриу, заменик главен одговорен уредник на телевизијата АЛСАТ

Замина Исуф Кадриу, заменик главен одговорен уредник на телевизијата АЛСАТ

„Македонија не смее да остане на опашката во евро интеграциите“: Муцунски вели „ќе работиме макотрпно“

„Македонија не смее да остане на опашката во евро интеграциите“: Муцунски вели „ќе работиме макотрпно“