21 Јули, 2024
0.0265

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Објавено во: Македонија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека етничката припадност не е професија. Тој не се плаши дека дополнително ќе се зголеми бројот на министри Албанци во владиниот кабинет.

„За мене сите луѓе се исти и пред закон и пред критериум за оценување на нивната професионалност. За мене етничка припадност не е професија. Ние имаме исклучително квалитетни луѓе кои се Македонци, Албанци, Власи, Турци и сите кои живеат овде и сите тие го дале својот придонес за унапредувањето на државата од независноста до денес. Ние денес сме земја-членка на НАТО, почнавме преговори со ЕУ и она што е важно и треба да сме горди, држава која во минатото беше дел од преговори по разни преговарачки маси, во саботата бевме државата на која ѝ се даде довербата да ги организираме преговорите меѓу Србија и Косово“, рече Ковачевски.

Ковачевски не стравува дека од „европскиот фронт“ кој го најави претседателот на ДУИ Али Ахмети би можeло сите партии на Албанците да станат дел од владината коалиција, затоа што како што рече и тој и сите партии од владината коалиција се за зачленување на Македонија во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ПАДНА СИСТЕМОТ НА ЕВЗОНИ, НЕМА ДА РАБОТИ ДО ВТОРНИК: Не се гледа крајот на колоните возила (ФОТО)

ПАДНА СИСТЕМОТ НА ЕВЗОНИ, НЕМА ДА РАБОТИ ДО ВТОРНИК: Не се гледа крајот на колоните возила (ФОТО)

„БОНУС ПО 10.000 ДЕНАРИ ЗА СЕКОЈ СТРУМИЧКИ ПОЖАРНИКАР“: Градоначалникот Костадинов им се заблагодари

„БОНУС ПО 10.000 ДЕНАРИ ЗА СЕКОЈ СТРУМИЧКИ ПОЖАРНИКАР“: Градоначалникот Костадинов им се заблагодари

„ЖАЛНО Е ШТО МАКЕДОНИЈА СЕ МОЛИ НА ГОСПОД ДА ЗАВРНЕ ДОЖД“: Тошковски беше на Серта, гори меѓу полигоните Криволак и Пенуш

„ЖАЛНО Е ШТО МАКЕДОНИЈА СЕ МОЛИ НА ГОСПОД ДА ЗАВРНЕ ДОЖД“: Тошковски беше на Серта, гори меѓу полигоните Криволак и Пенуш

ВОДАЧ НА „КОНДОВСКАТА ГРУПА“: По што го памети јавноста Агим Красниќи?

ВОДАЧ НА „КОНДОВСКАТА ГРУПА“: По што го памети јавноста Агим Красниќи?

КОНЕЧНО ЌЕ СЕ ОЛАДИМЕ, ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН: Ќе има нови временски непогоди и потпросечни температури за јули

КОНЕЧНО ЌЕ СЕ ОЛАДИМЕ, ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН: Ќе има нови временски непогоди и потпросечни температури за јули

„Единиците на ДЗС на терен во обични униформи“: Ангелов од Серта бара надминување на проблемите

„Единиците на ДЗС на терен во обични униформи“: Ангелов од Серта бара надминување на проблемите

„Немаме плати од јули натаму, со ребалансот бараме плати до Нова година“: Љутков со детали за состојбите во Министерство за култура

„Немаме плати од јули натаму, со ребалансот бараме плати до Нова година“: Љутков со детали за состојбите во Министерство за култура

НАЦИОНАЛНИ ШУМИ СО ВОЗИЛО СТАРО 38 ГОДИНИ ГАСНАТ ПОЖАРИ - еве во каква состојба се јавните претпријатија (ФОТО)

НАЦИОНАЛНИ ШУМИ СО ВОЗИЛО СТАРО 38 ГОДИНИ ГАСНАТ ПОЖАРИ - еве во каква состојба се јавните претпријатија (ФОТО)

НАПРАВИЛ ДОГОВОР ПРЕКУ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ, ПА ОСТАНАЛ И БЕЗ ПАРИ И БЕЗ АВТОМОБИЛ - нова измама на македонски граѓанин

НАПРАВИЛ ДОГОВОР ПРЕКУ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ, ПА ОСТАНАЛ И БЕЗ ПАРИ И БЕЗ АВТОМОБИЛ - нова измама на македонски граѓанин