31 Мај, 2020
0.0474

КОВИД - 19: Латинска Америка е ново жариште, но алармантно е и во Африка

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Јужна Америка е ново жариште на коронавирусот, а расте бројот на заразените во Африка. 

Бразил е најпогодена, а пандемијата се прошири на повеќе од 100.000 луѓе во Африка. Досега на африканскиот континент се регистрирани 3.100 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус. 

Девет африкански земји имаат раст од 50 проценти на бројот на инфицирани.  Експертите на СЗО објаснуваат дека ниската стапка на смртност во Африка е поврзана со многу пониската просечна возраст на населението. 

Пред 14 седмици беше регистриран првиот случај во Африка. 

Бразил сега е пред Русија со 330.890 луѓе заразени со коронавирус и е на второто место во светот, веднаш зад САД. Во Бразил, вчера се регистрирани 1.001 починати од коронавирус, со што вкупниот број на смртни случаи во земјата се искачи 21.048. 

Во Бразил веќе е алармантно. 

Eвропа веќе го очекува вториот бран. 

Можеби ќе ве интересира

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени