25 Јуни, 2024
0.0295

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

Објавено во: Свет 28 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Бакингемската палата е преплавена со „десетици илјади“ картички и подароци за принцезата од Велс, Кејт Мидлтон, по нејзиното храбро признание дека има рак.

Тимот за кореспонденција на палатата се разбрал дека е „толку трогнат“ од љубовта и наклонетоста покажана кон Кејт (42), која снимила емотивна видео порака која открива дека започнала курс на превентивна хемотерапија.

Кралската палата во неволја поради премногу писма

Принцезата се повлече од јавниот живот за да се концентрира на лекување и закрепнување, како и на заштита на своето младо семејство.

Но, изливот на поддршка за принцезата продолжува - со персоналот на палатата кој добива илјадници и илјадници картички, писма и подароци од членовите на јавноста кои ја нудат својата поддршка и добри желби.

На тимот понекогаш му беше тешко да се справи со огромниот обем на пораки. Но, персоналот има за цел да одговори на сите граѓани.

Иако принцот и принцезата од Велс имаат своја приватна канцеларија во палатата Кенсингтон, со сите писма до членовите на кралското семејство се ракува Кралската пошта.

Во нормална недела, палатата би очекувала да добива до 1.000 писма секоја недела од членовите на јавноста со различни прашања или пораки со добри желби за поединечни членови на кралското семејство.

Но, она што го доживеале од откривањето на здравствените проблеми на принцезата многу го надминало тоа.

Кејт хоспитализирана на почетокот на годината

Кејт на почетокот на годината неочекувано беше префрлена во болница на голема операција на абдоменот. Таа остана на клиниката во Лондон две недели пред да замине дома за да се опорави.

Во март, по период на интензивни глобални шпекулации за нејзиното здравје, самата принцеза потврди дека иако во тоа време се сметало дека нејзината состојба не е канцерогена, лекарите последователно откриле докази за болеста.

Таа јасно стави до знаење дека треба да се фокусира на своето закрепнување, но и на поддршката на нејзините мали деца во тешки моменти, барајќи на нејзиното семејство да и се даде време и простор додека таа го заврши лекувањето.

Иако оттогаш нема официјални информации за нејзината здравствена состојба, The Mail разбира дека принцезата во последните недели повеќе се гледа со своето семејство, што многумина ќе го сфатат како позитивен знак.

На Кејт и треба одмор

Сепак, претходно оваа недела Кенсингтонската палата истакна дека сè уште и треба време и простор за да се опорави.

Говорејќи на претставувањето на историскиот извештај од нејзината „деловна група“ во нејзините рани години, портпаролот на палатата Кенсингтон истакна дека веста не треба да се гледа како нејзино враќање на работа.

Висок кралски помошник додаде:

„Принцезата од Велс беше движечката сила зад деловната работна група. Таа е во тек откако е формирана работната група и го прочитала извештајот и била информирана за него.

Ова е јасна заложба што таа ја презема во текот на нејзиниот живот во јавната служба дека ова ќе биде фокусот. Така ќе продолжи и кога ќе се врати на работа.

Но, навистина ни беше јасно дека ѝ треба простор и приватност за да се опорави токму сега. Ќе се врати на работа кога ќе добие зелено светло од докторот“.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација