06 Јуни, 2020
0.0257

Кризата ги менува празничните навики на Хрватите

Објавено во: Балкан 16 Декември, 2012

Куповните навики во Хрватска се менуваат на големо, кризата удри и по нивната софра, по начинот на украсените домови, и подароците кои овие Хрватите ги купуваат за своите најблиски за време на  празниците. Голем дел од граѓаните на оваа земја на прашањето колку ќе потрошат за Божиќ одговараат дека нивната потрошувачка кошничка ќе има помалку намирници од вообичаено. -Многу помалку за разлика од минатата година, помалку сто посто, ќе потрошам само 100 куни, велат граѓани. За традиционалниот Божиќен ручек и Бадник веќе со години се троши од 300 до 600 куни, но од секторот за трговија во Хрватска според досегашното  искуство сметаат дека сепак граѓаните нема да можат да одолеат на намирниците кои секоја година се дел од нивните приоритети. -Хрватскиот народ најмногу го сака Божиќ, односно божиќната трпеза, тие никако нема да можат да одолеат таа да биде најдобро и најбогато подготвена, истакнува Директорката од  Секторот за трговија. Веќе со години декемвриските пазарувања на граѓаните на Хрватска се отплаќаат на месечни рати, а поучени од минатогодишното искуство со картица плаќаат доколку не носат готовина со себе.

Можеби ќе ве интересира

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот