20 Мај, 2024
0.0284

КРИЗАТА ГО РАСТУРА ОВОЈ БРЕНД НА СПОРТСКА ОПРЕМА КОЈ ГО ОБОЖУВАМЕ: Гигантот отпушта вработени, а паѓа и вредноста на берзите

Објавено во: Економија 22 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот гигант Nike има намера да го отпушти секој 50-ти вработен како дел од мерките за намалување на трошоците! Компанијата во петокот ги извести државните власти дека планира да отпушти 740 вработени во своето седиште во Орегон веќе во јуни.

– Од 28 јуни компанијата трајно ќе ја намали работната сила во своето светско седиште – напиша во известувањето потпретседателот на еден од најголемите светски производители на спортска опрема, Микеле Адамс.

Џон Донахо, извршниот директор на компанијата, пред два месеци објави дека планира да ја намали работната сила за околу 2 отсто, или за повеќе од 1.600 вработени, пишува US Today.

Компанијата имаше околу 83.700 вработени на 31 мај 2023 година.

- Најк е секогаш најдобар кога напаѓа! Акциите што ги преземаме нè ставија во позиција да ја прилагодиме организацијата за да добиеме најголеми можности за раст бидејќи интересот за спортот и здравјето никогаш не бил поголем - изјавија од компанијата и потврдија дека промените ќе влијаат на приближно 2 проценти од вкупната работна сила.

Отпуштањата се дел од мерките за намалување на трошоците

Отпуштањата се дел од тригодишниот план за кратење на трошоците од 2 милијарди долари, кој Nike го објави во декември.

Компанијата има за цел да ги намали трошоците бидејќи предвидува „низок едноцифрен“ пад на приходите во текот на првата половина од новата фискална година, која започнува на 1 јуни.

- Нашето портфолио на производи го имплементираме низ преодниот период - рече главниот финансиски директор на компанијата.

Акциите на компанијата минатата недела пораснаа за речиси 2 отсто, меѓутоа, од почетокот на годината паднаа за повеќе од 11 отсто, а во последните 12 месеци за повеќе од 23 отсто.

Извор: Курир.рс, US Today

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Георгиева-Јовевска избрана за една од најуспешните жени менаџерки во земјата

Георгиева-Јовевска избрана за една од најуспешните жени менаџерки во земјата