09 Декември, 2023
0.0249

Кунгуловски излегува од бизнисот со лабораторија во „Жан Митрев“, но соработката продолжува

Објавено во: Економија 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Бизнисменот и партнер на Жан Митрев, Горан Кунгуловски, повеќе нема да работи на лабораториски услуги со сопственикот на приватната клиника во новоотворената ординација и својата дејност ќе ја продолжи на друго поле со Био Инженеринг.

Биоинженерот со својата компанија како управител излегува од Жан Митрев Лабс, дијагностичка биохемиска лабораторија и лабораторија за молекуларна дијагностика, во Скопје Север, а на негово место доаѓа нова партнерска фирма - Фила Фарм. Кунгуловски е и коосновач на лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во самата “Жан Митрев Клиника“.

Кунгуловски вели дека ќе се пренасочи на проект за скрининг на канцер кој бара целосен фокус и дека нема време да се концентрира на класичните лабораториски услуги, но и дека ја продолжува соработката со Жан Митрев.

„Се повлекуваме од функциите коишто беа поврзани со рутинска клиничка биохемија со цел да се фокусираме на нови поинтересни и постимулативни научно-истражувачки проекти во областа на молекуларната биологија и геномика на канцер. Во овие полиња продолжуваме со забрзан интензитет да соработуваме со клиниката Жан Митрев“, ни изјави Кунгуловски.

Новата „Жан Митрев Лабс“ беше отворена минатата година во мај како модерна лабораторија со широк спектар на анализи од областа на биохемијата, молекуларната биологија, микробиологијата и трансфузиологијата.

Био Инженеринг на Кунгуловски е основана како приватна компанија во 1998 години за високотехнолошко истражување и развој на нови производи, системи и иновативни технологии во областа на екологија и индустриска биотехнологија. Покрај медицината, врши услуги за произведувачи на храна и вода, вино, козметички производи, земјоделски компании, сточарски фарми, дистрибутери, угостители и друго

А.К.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности