15 Јуни, 2024
0.0248

„ЛАВА МОЖЕ ДА ГО ЗАКОПА ОВОЈ ГРАД“: Една работа не навестува добро! Исланд во страв чека „чудовиштето да експлодира“

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Се чувствуваме како да сме заглавени на почетокот на филм со катастрофа. Само чекаме да експлодира „чудовиштето“ под нашите нозе, изјавија за Мирор жители на Гриндавик, Исланд, кои беа евакуирани пред десет дена. Сите жители на овој град, од кои околу 4.000, мораа да ги напуштат своите домови откако владата прогласи вонредна состојба поради стравувањата од ерупција на вулканот. Подоцна накратко им било дозволено да се вратат во своите домови за да ги соберат своите лични работи, но градот набрзо повторно бил „заклучен“ и испразнет ...

Со денови се стравува од вулканска ерупција, жителите најверојатно со месеци нема да можат да се вратат во своите домови. Ако и тогаш. Бидејќи, предупредуваат експертите, доколку дојде до ерупција, овој рибарски град многу лесно би можел да се најде на патеката на лавата.

- Мојата куќа е во црвената зона. Штом почнавме да се подготвуваме за Божиќ, се случи катастрофа. Можевме да почувствуваме дека сето тоа се случува под нас. Куќата има голема штета. Се чувствува како џин да се разбудил и сега сите ќе го слушнеме. Ова може да го избрише нашиот град од лицето на Земјата. Во блиска иднина е многу веројатна вулканска ерупција. Некои експерти тврдат дека тоа е неизбежно. Локалните жители велат дека таков бил текот на настаните во 2020 година, кога се случила ерупцијата - вели Сверир Одунсон за Мирор.

Водечкиот исландски геофизичар Ари Траусти Гудмундсон исто така ја коментираше ситуацијата.

- Луѓето само чекаат да видат што ќе се случи. Доколку дојде до ерупција, таа би можела да го „закопа“ овој град. Не можете да ја запрете лавата – рече тој. Имаше денови кога Исланд го погодија повеќе од илјада земјотреси, но оттогаш тие се поретки, но експертите предупредуваат дека тоа не е нужно добро. -Ова потенцијално сугерира дека ерупцијата е близу. Тоа го видовме и во претходните случаи - изјави за МСН Кристин Јонсдотир од Исландската метеоролошка служба...


Можеби ќе ве интересира

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови