30 Ноември, 2023
0.0276

„ЛАВА МОЖЕ ДА ГО ЗАКОПА ОВОЈ ГРАД“: Една работа не навестува добро! Исланд во страв чека „чудовиштето да експлодира“

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Се чувствуваме како да сме заглавени на почетокот на филм со катастрофа. Само чекаме да експлодира „чудовиштето“ под нашите нозе, изјавија за Мирор жители на Гриндавик, Исланд, кои беа евакуирани пред десет дена. Сите жители на овој град, од кои околу 4.000, мораа да ги напуштат своите домови откако владата прогласи вонредна состојба поради стравувањата од ерупција на вулканот. Подоцна накратко им било дозволено да се вратат во своите домови за да ги соберат своите лични работи, но градот набрзо повторно бил „заклучен“ и испразнет ...

Со денови се стравува од вулканска ерупција, жителите најверојатно со месеци нема да можат да се вратат во своите домови. Ако и тогаш. Бидејќи, предупредуваат експертите, доколку дојде до ерупција, овој рибарски град многу лесно би можел да се најде на патеката на лавата.

- Мојата куќа е во црвената зона. Штом почнавме да се подготвуваме за Божиќ, се случи катастрофа. Можевме да почувствуваме дека сето тоа се случува под нас. Куќата има голема штета. Се чувствува како џин да се разбудил и сега сите ќе го слушнеме. Ова може да го избрише нашиот град од лицето на Земјата. Во блиска иднина е многу веројатна вулканска ерупција. Некои експерти тврдат дека тоа е неизбежно. Локалните жители велат дека таков бил текот на настаните во 2020 година, кога се случила ерупцијата - вели Сверир Одунсон за Мирор.

Водечкиот исландски геофизичар Ари Траусти Гудмундсон исто така ја коментираше ситуацијата.

- Луѓето само чекаат да видат што ќе се случи. Доколку дојде до ерупција, таа би можела да го „закопа“ овој град. Не можете да ја запрете лавата – рече тој. Имаше денови кога Исланд го погодија повеќе од илјада земјотреси, но оттогаш тие се поретки, но експертите предупредуваат дека тоа не е нужно добро. -Ова потенцијално сугерира дека ерупцијата е близу. Тоа го видовме и во претходните случаи - изјави за МСН Кристин Јонсдотир од Исландската метеоролошка служба...


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите