30 Ноември, 2023
0.0278

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Објавено во: Свет 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, рече дека референцата за превентивен нуклеарен напад што украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера ја испрати до западните земји е уште еден доказ за заканите за руската безбедност, поради како што потенцираше „беше започната специјалната воена операција.

- Вчера, Зеленски ги повика своите западни земји да извршат превентивен нуклеарен напад врз Русија, што на целиот свет му презентираше уште еден доказ за заканите што доаѓаат од режимот во Киев, со цел да се неутрализира порадишто беше започната специјалната воена операција – рече Лавров на четвртиот состанок на комисија на Генералниот совет на партијата Единствена Русија за меѓународна соработка и поддршка на сонародниците во странство, пренесува РИА Новости.

Шефот на руската дипломатија за време на своето обраќање го предупреди Вашингтон на непромислена поддршка за Киев и вмешаност во конфликтот.

- Уште еднаш ги предупредуваме Соединетите Држави и другите спонзори на режимот во Киев од сè подлабоко мешање во ситуацијата како страни во конфликтот - рече Лавров.

Лавров, исто така, истакна дека Вашингтон и „неговите вазали“ се обидуваат да ја „искриват реалноста и позицијата на Русија“ и имаат за цел „да ја заплашат меѓународната заедница, да го принудат нејзиниот разумен дел да го следи неуспешниот курс на несовесна поддршка за Киев во сите негови авантури“, пренесува „РТВ.рс“.

Претходно, Зеленски, говорејќи во Институтот Лови во Австралија преку видео врска, рече дека НАТО треба да изврши „превентивни“ напади врз Руската Федерација, а не „да чека руски нуклеарни напади“.

Подоцна, прес-секретарот на Зеленски, Сергеј Никифоров, објасни дека тој не повикува на употреба на нуклеарно оружје против Руската Федерација, туку мислел на превентивни санкции.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите