25 Мај, 2020
0.0385

Лек за коронавирусот може да има годинава

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Мај, 2020

Кинеска лабораторија тврди дека лек може да има и оваа година.

Сани Кси, директор на универтатскиот центар за геномика изјави денеска дека еден лек се покажал успешен кај животните.

Лабораторијата развива лек за кој верува дека ќе може да ја запре пандемијата од коронавирусот и дека ќе биде подготвен за масовно производство веќе оваа година.

Лекот кој се развива на основа на антитела на престижниот Пекиншки универзитет го скратува времето за опоравување на болните од Ковид-19, но и создава краткотраен имунитет на вирусот, велат истражувачите.

Можеби ќе ве интересира

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време