13 Ноември, 2018
0.4351
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Објавено во: Агробизнис 16 Август, 2018

До 3000 евра може да се заработи по хектар од жалфија, а ако се засади во стакленици, профитот е неколку пати повисок. 

Производството на лековити билки придонесува побрзо и полесно да се заработи за разлика од некои други земјоделски производи. 

Исплатливоста зависи од повеќе фактори како што се површина, локација, механизација и опременост. 

Предноста на стаклениците е тоа што може да се работи во текот на целата година. 

На тој начин годишно има по 3-4 жетви и се заработува повеќе.

Парите кои ќе се вложат се враќаат повеќекратно. 

Во соседна Србија од производство на лековити билки живеат 5000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Бела тартуфи продадена за рекордни 85.000 евра

Бела тартуфи продадена за рекордни 85.000 евра

Почна аплицирањето за финансиска поддршка за произведено и предадено грозје

Почна аплицирањето за финансиска поддршка за произведено и предадено грозје

Ниската цена на јаболкото ќе ги извади овоштарите на протести

Ниската цена на јаболкото ќе ги извади овоштарите на протести

Николовски: Проектот „Функционална анализа на МЗШВ“ ќе значи навремени и квалитетни услуги за земјоделците

Николовски: Проектот „Функционална анализа на МЗШВ“ ќе значи навремени и квалитетни услуги за земјоделците