25 Јули, 2024
0.0678

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Објавено во: Македонија 20 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Зошто и кому му оди во прилог инаетот што советничката група на ДПМНЕ во Град Скопје го води со актуелниот градоначалник, Арсовска? - прашуваат од политичката партија „Левица“, по седницата во градското собрание каде поради инаетот на советниците не се изгласани точките на дневнот ред. 

Веќе 6 месеца ДПМНЕ во Советот на Град Скопје не ги гласа Програмите за работа на јавните претпријатија под надлежност на Градот. Jавните претпријатија без овие програми не можат ништо да работат!  - нагласуваат од „Левица“.

Поради ова, од партијата прашуваат: зошто и кому му оди во прилог инаетот што советничката група на ДПМНЕ во Град Скопје го води со актуелниот градоначалник, Арсовска?

- Градоначалникот како извршен орган не може и не смее да презема дејствија без одлука на Советот, а откако ДПМНЕ „се скара“ со сопствениот кандидат за градоначалник, не дозволува во Советот на Град Скопје да биде донесена било каква одлука во корист на граѓаните, освен БУЏЕТОТ на Градот и одлуките за платен паркинг во трговските центри во Скопје - се нагласува во соопштението испратено од партијата.

Додаваат дека веќе две години Град Скопје е заложник на меѓусебната „војна“ на ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е очигледен - хаос и колапс на градот во секоја сфера.

Иако ДПМНЕ има мнозинство во управните одбори на јавните претпријатија во Скопје, тоа не ги спречува истите одлуки кои нивните членови ги гласаат во управните одбори, советниците на ДПМНЕ да не ги гласаат во Советот на Градот Скопје.

Можеби ќе ве интересира

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА СЕ УШТЕ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: за десетина дена ќе се знае дали ќе влезат девет нови лекови

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА СЕ УШТЕ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: за десетина дена ќе се знае дали ќе влезат девет нови лекови

ДВЕ КУЌИ И ТРИ ПЛЕВНИ ИЗГОРЕА ВО ПОЖАРОТ ВО НОВО СЕЛО - Ангелов најави дека вешти лица од МВР ќе ја утврдуваат причината (ВИДЕО)

ДВЕ КУЌИ И ТРИ ПЛЕВНИ ИЗГОРЕА ВО ПОЖАРОТ ВО НОВО СЕЛО - Ангелов најави дека вешти лица од МВР ќе ја утврдуваат причината (ВИДЕО)

ТЕТОВЧАНЕЦ СЛЕДЕЛ МАЛОЛЕТНИЧКА И БАРАЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО НЕГОВОТО ВОЗИЛО - доби кривична пријава

ТЕТОВЧАНЕЦ СЛЕДЕЛ МАЛОЛЕТНИЧКА И БАРАЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО НЕГОВОТО ВОЗИЛО - доби кривична пријава

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ФРЛИ НАД 50 ТОНИ ВОДА ВРЗ ПОЖАРОТ ВО ЈАСЕН - стопирана е опасноста за ширење (ВИДЕО)

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ФРЛИ НАД 50 ТОНИ ВОДА ВРЗ ПОЖАРОТ ВО ЈАСЕН - стопирана е опасноста за ширење (ВИДЕО)

БРОЈНИ КАДРОВСКИ ПРОМЕНИ: Владата со нови решенија за раководните позици на многу институции, еве кој се ќе седне во директорско столче

БРОЈНИ КАДРОВСКИ ПРОМЕНИ: Владата со нови решенија за раководните позици на многу институции, еве кој се ќе седне во директорско столче

СТРУМИЧКА АРЕНА ГАМИНГ ОСТАНА БЕЗ ЛИЦЕНЦА: Министерство за финансии утврди неправилности и во работењето на Државна лотарија

СТРУМИЧКА АРЕНА ГАМИНГ ОСТАНА БЕЗ ЛИЦЕНЦА: Министерство за финансии утврди неправилности и во работењето на Државна лотарија

„Вработувањето како точка беше едно од нашите барања“: специјализантите ги чекаат деталите од најавата на Таравари

„Вработувањето како точка беше едно од нашите барања“: специјализантите ги чекаат деталите од најавата на Таравари

ОПАСЕН ПОЖАР ВО НОВО СЕЛО - во близина на бензиска пумпа, испратени пожарникари и армиски хеликоптер

ОПАСЕН ПОЖАР ВО НОВО СЕЛО - во близина на бензиска пумпа, испратени пожарникари и армиски хеликоптер

ПЧЕЛАР ОД СТРУМИЦА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР - при гаснењето добил изгореници

ПЧЕЛАР ОД СТРУМИЦА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР - при гаснењето добил изгореници