19 Јануари, 2020
0.0252

Лица со Даунов синдром изработија еколошки крпи со пчелин восок

Објавено во: Стил 04 Декември, 2019

Крпите се наменети  за подолготрајно одржување на намирниците  во свежа состојба. Со ова сакаме да иницираме замена на алуминиумските и пластичните фолии кои се изработени од тешкоразградливи материјали – велат од здружението „Трисомија 21“

Памучни крпи натопени со природен пчелин восок како и торбички сошиени  од памучен материјал изработија вредните раце на децата и младите со Даунов синдром од Скопје. Идејата  за  овие изработки била да се добие еколошки и квалитетен материјал за прекривање и чување на прехрамбени производи,како и да се избегне употребата на пластичните кеси.

-Познато  е дека пчелиниот восок има антибактериски својства.  Пчелите со запечатување на саќето со тенок слој на восок го штитат медот и поленот  во него. Овие  крпи се наменети  за домашна употреба,  за подолготрајно одржување на намирниците  во свежа состојба. Со ова сакаме да иницираме замена на алуминиумските и пластичните фолии кои се изрботени од тешкоразградливи материјали – велат од здружението „Трисомија 21“.


Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

Приказна за човекот кој го „мачеше“ Џоковиќ: Поради него трипати менував маици

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

(ВИДЕО) Село се спаси од изумирање и денес заработува милиони

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

ДЕСТИНАЦИЈА ОД СОНИШТАТА: Се гради највисокиот хотел на светот

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Продолжив појака од било кога: Кристина Димитријевска прозборе за разводот со Кајмакоски

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Дали знаете кој тенисер ќе стане првиот милијардер?

Мед и млеко

Мед и млеко

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Доживеав наркоза бркајќи ајкула: Авантурите на Слободанка Јакимовска, првата жена професионален нуркач

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена

Неверојатно: Ни мајстор ни работници- куќа готова за два дена