16 Мај, 2021
0.0279

ЛИДЛ СТАВА КЛУЧ НА ВРАТИ: Заборавате пазарување летово во најпознатите маркети ако летувате во Грција

Објавено во: Балкан 01 Април, 2019

Лидл, добро познатиот германски ланец на супермаркети, планира во Грција до крајот на мај 2019 да затвори 14 свои непрофитабилни продавници, при што најмалку 900 работници ќе останат без работа.

Димитрис Гурунис, извршниот директор на Лидл во Грција, изјавил неодамна за „Катимерини“ дека во компанијата во последните неколку месеци дошло до значаен пад на прометот што кулминирало во октомври 2018 година, пренесува сајтот grckainfo.com. повикувајќи се на „Катимерини“.

Падот на прометот најмногу ги погодил продавниците во некои од летувалишта како и на локации кои во текот на летната сезона благодарение на туристите успевале да бидат профитабилни. Меѓутоа, како што наведува Гурунис, тоа не било доволно, бидејќи истите продавници на преостанатите 8 месеци годишно работеле со голем минус.

ЛИДЛ маркетите според наводите на овој весник ќе се затвораат во две фази: 10 маркети ќе бидат затворени до крајот на мај и преостанатите 4 до почетокот на септември.

Четиринаесет маркети кои ќе бидат затворени се наоѓаат во следните места: Афитос, Никити, Јерисос, Неа Мудања, Неа Каликратеа, Лефкас, Паралија, Лептокарија, Аспровалта, Аргостоил-Кефалонија, два на островот Крф и два во Кавали.

Првиот ЛИДЛ супермаркет е отворен во 1999 година во Солун под име на Лидл Хелас. Покрај маркетите АБ Василополус, Скалавенитис, и Масоутис, ова е најголемиот ланец супермаркети во Грција.

Можеби ќе ве интересира

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција