31 Мај, 2024
0.0502

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Еден човек е застрелан по извештаите за повеќекратни прободувања во трговскиот центар Вестфилд Бонди Џанкшн во источниот дел на Сиднеј, соопшти денеска австралиската полиција.

Полицијата на Нов Јужен Велс потврди дека маж е застрелан и реагира на извештаите за избоден број луѓе на Вестфилд Бонди Јункш.

На видеата објавени на социјалните мрежи се гледаат неколку луѓе како го напуштаат трговскиот центар и неколку возила на брза помош и полициски возила пред вратите на зградата, јавува австралиската телевизија „9 њуз“.

Австралиските медиуми јавуваат дека стотици луѓе биле евакуирани од трговски центар во Сиднеј по извештаите за маж наводно вооружен со нож и пукање.

Истрагата продолжува и засега нема повеќе детали, јавуваат локалните медиуми.


Во тек е полициска операција во прометниот трговски центар во близина на плажата Бонди поради сомневање за прободување попладне по локално време, се вели во извештајот.

Двајца сведоци изјавија за Ројтерс дека се слушнале истрели.

Еден изјавил дека ја видел жената како лежи на земја пред да се засолни во златарницата.

Државната полиција на Нов Јужен Велс соопшти дека полициската операција е во тек, но не соопшти повеќе детали.

Објавите на социјалните мрежи покажаа луѓе кои бегаат од трговскиот центар во Сиднеј, а автомобилите на полицијата и службите за итни случаи брзаат кон областа.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа