20 Мај, 2024
0.0249

МАЈКА ХЕРОЈ - ГО СПАСИ БЕБЕТО ПРЕД СМРТТА: Најшокантниот момент од масакрот во Сиднеј

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Шест лица се мртви, а седум други, меѓу кои и едно бебе, се избодени со нож во крвав масакр кога вооружен маж нападна луѓе со нож во голем трговски центар во Сиднеј.

Сведоците велат дека темна коса, брадест маж ги бркал купувачите во дивеењето низ Вестфилд Бонди Џанкција пред да биде убиен од полицијата.

Меѓу повредените има и мајка (38) која во обид да и го спаси животот го дала ранетото бебе на случаен минувач.

Како што пренесува DailyMail, бебето било оперирано, а мајката (38) починала.

„Мајката дојде со бебето и ми го даде. Само помогнав со тоа што го држев бебето и се обидов да го стиснам Беше многу лошо... многу крв на подот... Се надевам дека бебето е добро“, рекол сведок на настанот.

Се верува дека мајката и нејзиното бебе биле првите мети на наводниот напаѓач, пренесуваат медиумите.

Подоцна се појавија детали за херојството на случаен минувач и полицајка кои сами се справиле со вооружениот напаѓач и го убиле, пред да започнат со CPR на една од неговите жртви.

Жртвите ја користеле својата облека за да го спречат крварењето

Извештаите покажуваат дека првите прободувања се случиле кај „Мајер“ бидејќи клиентите користеле облека за да го спречат крварењето.

Помошникот на полицискиот комесар на Нов Јужен Велс, Ентони Кук, рече дека наводниот напаѓач се соочил со полицајка која го следела до петтото ниво од комплексот.

Таа сама влегла на местото на настанот, бидејќи тоа се случувало пред да дојде остатокот од полицијата.

„Таа се соочи со насилникот. Одеше зад него за да го стигне“, рече комесарот Кук.

„Тој се сврте, се соочи со неа и го крена ножот. Таа го испукала куршумот од огненото оружје и напаѓачот сега е мртов.

Комесарот Кук рече дека е јасно дека наводниот напад имал намера да повреди што е можно повеќе луѓе.

Полицијата, вклучително и Единицата за тактички операции, и амбулантни возила присуствуваа на местото на настанот, а луѓето беа видени како врескаат и плачат надвор од комплексот.

Службениците беа видени како влегуваат во комплексот вооружени преку влезот на аголот на улиците Оксфорд и Аделаида.

Полицијата соопшти дека насилникот влегол во трговскиот комплекс во 15 часот пред да замине и се вратил во 15.20 часот со оружје.

На социјалната мрежа Х беа објавени слики и видеа од инцидентот, вклучително и една фотографија на која се гледа како наводниот напаѓач лежерно се качува по ескалатор додека држи голем нож.

Можеби ќе ве интересира

Меѓународниот суд на правдата побара апсење на Нетенјаху

Меѓународниот суд на правдата побара апсење на Нетенјаху

„ТОЈ БЕШЕ НАШИОТ ГОЛЕМ БРАТ И НЕПОКОЛЕБЛИВ БРАНИТЕЛ“ - Хезболах жали, се огласија и Хамас и Хутите

„ТОЈ БЕШЕ НАШИОТ ГОЛЕМ БРАТ И НЕПОКОЛЕБЛИВ БРАНИТЕЛ“ - Хезболах жали, се огласија и Хамас и Хутите

КОЈ Е РАИСИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАН КОЈ ЗАГИНА ВО ПАД НА ХЕЛИКОПТЕР: Борец против сиромаштијата, корупцијата, понижувањето и дискриминацијата

КОЈ Е РАИСИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАН КОЈ ЗАГИНА ВО ПАД НА ХЕЛИКОПТЕР: Борец против сиромаштијата, корупцијата, понижувањето и дискриминацијата

„ЦЕЛОСНО ИЗГОРЕЛ“: Протече првата снимка од соборениот хеликоптер на иранскиот претседател

„ЦЕЛОСНО ИЗГОРЕЛ“: Протече првата снимка од соборениот хеликоптер на иранскиот претседател

ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ ПРЕДИЗВИКАА ХАОС НИЗ ЕВРОПА: Погодени се неколку европски земји

ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ ПРЕДИЗВИКАА ХАОС НИЗ ЕВРОПА: Погодени се неколку европски земји

ИРАН: Двајца патници од урнатиот хеликоптер контактирале со спасувачките екипи

ИРАН: Двајца патници од урнатиот хеликоптер контактирале со спасувачките екипи

ЗА ПУКАЊЕТО ВО ФИЦО: Дали напаѓачот делувал сам?

ЗА ПУКАЊЕТО ВО ФИЦО: Дали напаѓачот делувал сам?

ЦРВЕНАТА ПОЛУМЕСЕЧИНА СЕ КОРИГИРА: Сега велат дека нивни спасувачи не исчезнале

ЦРВЕНАТА ПОЛУМЕСЕЧИНА СЕ КОРИГИРА: Сега велат дека нивни спасувачи не исчезнале

ИРАН: Исчезнаа тројца членови на спасувачката служба кои трагаат по урнатиот хеликоптер на Раиси

ИРАН: Исчезнаа тројца членови на спасувачката служба кои трагаат по урнатиот хеликоптер на Раиси