02 Јуни, 2023
0.0260

Мајка на дете кое учи во „Владислав Рибникар“: Тоа веќе не е нивен втор дом

Објавено во: Балкан 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Марија Илиќ Паовиќ, мајката на девојче кое на 3 мај ги загуби двете најдобри другарки во масакрот во српското училиште „Владислав Рибникар“, изјави дека нејзиното дете повеќе не го прифаќа училиштето како безбеден простор и не сака да се врати таму.

Вели дека тоа училиште повеќе не е втор дом на децата кои таму учеле. 

„Тие се чувствуваа безбедно, а сега тоа е првото нешто што треба да се урне. Сите бараме одговори на прашањето зошто? Требаше повеќе да се фокусираме на жртвите и на сите засегнати од оваа ситуација“, вели Марија. 

Таа додава дека за повеќето родители чии деца учат во „Рибникар“ уште е 4 мај. Објаснува дека се истрауматизирани. 

„Кога некој ќе ви испрати мејл два дена по трагедијата дека вашето дете треба да тргне на училиште од среда, чувствувате неверојатен страв, дека треба да донесете одлука во име на вашето дете за ситуација која ниту вие не можете да ја прифатите, а камоли да се одлучи дали таа одлука е добра или не“, додаде таа.

М.К, мајката на ученикот масовен убиец од основното училиште „Владислав Рибникар“ на Врачар во Белград била на распит во полиција поради сомнение дека сторила кривично дело запуштање и малтретирање малолетно лице. Во масакрот загинаа 10 луѓе, од кои 9 деца и еден вработен во училиштето. 

Можеби ќе ве интересира

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ