13 Април, 2024
0.0266

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

Објавено во: Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Људмила Навалнаја, мајката на починатиот руски опозиционер Алексеј Навални вели дека го видела телото на нејзиниот син во рускиот град Салехард.

„Тие ме уценуваат, поставувајќи ми услови каде, кога и како треба да биде погребан Алексеј“, рече таа.

Навални почина минатата недела во руска казнена колонија. На неговата мајка и сопруга, Јулија Навалнаја, претходно им беше забранет пристап до телото по неговата смрт.

Коментирајќи го предлогот на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел, механизмот за санкции за кршење на човековите права да се именува по Навални, рускиот политичар Дмитриј Медведев рече дека тоа е „изненадувачки“ бидејќи западните земји немаат податоци за тоа што се случило.

„Погледнете го насмеаното, среќно лице на вдовицата на Навални. Изгледа како да чекаше овој настан да се одигра во нејзиниот политички живот сите овие години. И дури и зборуваше за тоа. Сето ова е тажно, мислам, многу тажно“, додаде тој.

За сопствениот впечаток за Навални, Медведев рече дека има измешани чувства.

Можеби ќе ве интересира

ТАТКО ХЕРОЈ ЗАСТАНА ПРЕД МОНСТРУМОТ ЗА ДА СПАСИ ЖЕНА И 3 ДЕЦА: Нова снимка од драмата во трговски центар во Сиднеј (ВИДЕО)

ТАТКО ХЕРОЈ ЗАСТАНА ПРЕД МОНСТРУМОТ ЗА ДА СПАСИ ЖЕНА И 3 ДЕЦА: Нова снимка од драмата во трговски центар во Сиднеј (ВИДЕО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели