27 Мај, 2024
0.0257

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Објавено во: Македонија 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Македонија ќе го поддржи признавањето на геноцидот во Сребреница, според најавите на министерот за надворешни работи Бујар Османи, пред Генералното собрание на ОН на 2 мај на кое ќе расправа за Резолуцијата.

Ова прашање веќе предизвика бројни реакции во регионот, особено меѓу претставниците на Република Српска и на Србија.

– Мора да ги наречеме работите со вистинското име ако сакаме од нив да научиме и сакаме никогаш да не ни се повторат. Мислам дека тоа е важно за да конечно влеземе во процес на помирување во регионот. Многу е важно што БиХ доби одлука за почеток на преговорите, се надевам дека ќе ја консолидира соработката и односите меѓу трите ентитета.

Очекувам брзо нормализирање на односите меѓу Косово и Србија со меѓусебно признавање бидејќи тоа ќе затвори уште едно отвореное досие и очекувам Македониај да ја задржи стратершката предвилидност – рече Османи.

Ова следува по веста дека Франција се приклучи како коспонзор на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, што треба да биде изгласана во Генералното собрание на Обединетите нации (ОН).

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ОДРЖИ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

ЌЕ СЕ ОДРЖИ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани