25 Јуни, 2024
0.0237

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Во германската престолнина францускиот претседател Емануел Макрон пристигнал вчера и се состанал со претседателот Франк-Валтер Штајнмајер.

Макрон денеска со сопругата престојува во саксонската престолнина Дрезден, но пред тоа прво го посетува градот Морицбург.

Откако ќе се состане со членовите на германско-француската мрежа на млади таленти „Генерација на Европа“, Макрон заедно со нив и локалните политичари ќе оди на ручек во гостилницата „Adam’s Gasthof“.

Управникот на гостилницата Холгер Ферстеман рекол дека ќе бидат послужени канапеи кои ќе ги донесе персоналот.

„Макрон сака црвено месо, по можност крваво. И секогаш едно еспресо после тоа“, рекол Ферстеман. 

Кажа дека на францускиот претседател ќе му бидат понудени специјалитети од дивеч.

Јадењата се подготвени во склад со официјалните упатства кои дошле од Берлин и Париз.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација