27 Мај, 2024
0.0264

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Објавено во: Свет 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со цврста рака ја води алијансата уште од почетокот на војната во Украина, но бидејќи во септември му истекува мандатот, се повеќе се шпекулира кој би можел да го наследи, пишува „Политико“ и се поставува прашањето дали жената може да го заземе неговото место.

Војната во Украина во голема мера ја отежнува одлуката за именување на генералниот секретар, за што е потребен консензус меѓу лидерите на 30-те земји-членки на НАТО.

Следниот генерален секретар ќе мора да ги балансира охрабрувачките западни престолнини да продолжат со снабдување со оружје за Киев и да ги зголемат буџетските инвестиции во одбраната, но не и формално да интервенираат во конфликтот меѓу Украина и Русија.

„Се чини дека дојде време за свежа крв“, изјави висок дипломат на НАТО за Политико.

И покрај ова, членките на НАТО сепак може да одлучат да го задржат Столтенберг на позицијата генерален секретар.

„Политико“ пишува дека меѓу членовите се разгледуваат три опции.

Првиот, кој најчесто се споменува, е реизборот на Столтенберг. Мандатот на актуелниот генерален секретар беше продолжен минатиот март по руската инвазија на Украина. Многу официјални лица сега веруваат дека уште едно продолжување на мандатот на Столтенберг е најсериозната опција.

Во втората опција се споменуваат холандскиот премиер Марк Руте, естонската премиерка Каја Калас и британскиот министер за одбрана Бен Валас.

Третата група поретко споменувани имиња ја сочинуваат литванската премиерка Ингрида Шимонита, словачката претседателка Зузана Чапутова и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Со оглед на тоа што досега сите генерални секретари на НАТО беа мажи, постои одреден притисок да се назначи жена на челната позиција на Алијансата.

Време е за жена генерален секретар...

Од друга страна, дел од членките на алијансата се залагаат за поголема регионална застапеност.

Столтенберг, кој беше генерален секретар од 2014 година, е поранешен норвешки премиер.

Пред Норвешка, позицијата шеф на НАТО во поновата историја ја имаа Данска, Холандија и Велика Британија

Некои сметаат дека кандидатите од Источна Европа се особено погодни за постигнување рамнотежа меѓу земјите-членки.

Уште пред руската инвазија на Украина, постоеше идеја дека алијансата ќе избере генерален секретар од источното крило.

Некои официјални претставници во регионот тврдат дека војната оттогаш го зајакнала случајот за некој од земји како Естонија или Литванија.

„Со години, земјите од источното крило предупредуваат за заканите кои доаѓаат од Русија“, рече официјален претставник на една балтичка земја, додавајќи дека земјите од источниот регион го презеле водството во зголемувањето на воените трошоци и апелирајќи до алијансата да ја подобри својата одбрана.

Претседателката на Словачка Чапутова ги обединува сите барања за кои се преговара - таа е жена и доаѓа од земја од источниот блок.

Нејзиниот портпарол објави дека Чапутова е фокусирана на нејзината сегашна работа, но дека одлуката да се избере претставник на Словачка на функцијата генерален секретар ќе биде „силен одраз на надворешната и безбедносната политика“ предводена од Братислава.

Естонската премиерка Каја Калас, иако високо на листата со потенцијални имиња, претходно во ноември објави дека „веројатноста таа да биде избрана е исклучително мала“.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, поранешната германска министерка за одбрана, е едно од имињата за кои се шпекулира дека може да ја добие поддршката од западните членки, кои не гледаат со симпатии на можноста за избор на лидери од земјите на источното крило, но не е сосема јасно дали е заинтересирана за улогата.

Фон дер Лајен се смета за силен можен кандидат и има добри шанси да биде именувана, освен ако не биде избрана за втор мандат за претседател на Европската комисија.

Други имиња за кои се шпекулира се канадската вицепремиерка Кристиа Фриланд и министерката за надворешни работи Мелани Џоли.

Сепак, велат официјалните лица, бидејќи алијансата се фокусира на зајакнување на својата одбрана, ниските воени трошоци на Канада и нејзиниот неевропски статус значат дека е малку веројатно дека некој од Отава ќе ја добие главната функција во НАТО.


ФОТО: Фејсбук/официјален профил Јенс Столтенберг

Можеби ќе ве интересира

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

КАЛЕНДАРОТ СО ОБВРСКИ НА КЕЈТ МИДЛТОН Е ПРАЗЕН ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА - тоа значи само едно, а еве како ќе влијае на кралското семејство

КАЛЕНДАРОТ СО ОБВРСКИ НА КЕЈТ МИДЛТОН Е ПРАЗЕН ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА - тоа значи само едно, а еве како ќе влијае на кралското семејство

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

„КАРМАТА ЌЕ ЈА СТИГНЕ КАМИЛА“: Еве што пишуваат британските медиуми за кралицата

„КАРМАТА ЌЕ ЈА СТИГНЕ КАМИЛА“: Еве што пишуваат британските медиуми за кралицата