17 Февруари, 2020
0.0172

Медената земја полна измет

Објавено во: Стил 20 Јануари, 2020

Нам не ни требаат непријатели. Или да скратам веднаш, земја со вакви жители ич не треба да се плаши за својата пропаст. Не научивме и не научивме да се радуваме на нешто свое. Сите излеговме критичари за се’ и сешто. Еве, да си кажам искрено, половина од филмовите кои се наградени со Оскари не сум ги гледала. Или попрецизно, не наоѓам време, а кога имам време немам желба. И ок сум со тоа. Ама ќеф ми е што наш филм ќе биде во трката. Онака, баш ми е ќеф, без оглед дали ќе го гледам или не, без оглед дали ќе ми се бендиса или не. И не е само од причина што е наш филм, туку и од причина што ми е радост оти се’ повеќе наши млади се препознавани во светот како квалитет.

Ама не. Не може едноставно да се затнеме и да кажеме....еј, добро е, еве нешто убаво се случува. Нема да гњавам со прераскажување на она што веќе го знаете од социјалните мрежи. Нема да навлегувам во патриотските мисли на нашите вистински МАКЕДОНЦИ (оти ние другите сме фејк). Само ќе кажам, многу измет за една медена земја, многу!

И еве, да се вратам на секојдневието кое само ми потврдува дека од гомно народ, алтан држава не бива. И нема да чачнам политика ич, оти ќе се изнервирам непотребно, а и тука веќе има доволно експерти, туку ќе ви раскажам неколку случки кои ми беа актуелни деновиве.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

Накитот на Оскарите 2020: Ѕвездите носеа дијаманти од 50 милиони долари

Накитот на Оскарите 2020: Ѕвездите носеа дијаманти од 50 милиони долари

Холивудски приказни

Холивудски приказни

„Паразит“ доби Оскар за најдобар филм, за најдобри улоги со Оскари се закитија Жоакин Феникс и Рене Зелвегер

„Паразит“ доби Оскар за најдобар филм, за најдобри улоги со Оскари се закитија Жоакин Феникс и Рене Зелвегер