24 Јуни, 2024
0.0233

МЕДВЕДЕВ ДО ШОЛЦ И МАКРОН: Време е за пензија

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев вели дека изборите во Европскиот Парламент(ЕП), на кои опозициските партии убедливо ги победија актуелните власти на Франција и Германија го покажаа неуспехот на политиките на германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон. Како што вели Медведев, нив им е време да заминат на ѓубриштето на историјата.

Според него, изборите за ЕП ја разоткриле „неспособната, идиотска економска и имиграциска политика на Шолц и Макрон кои ги поддржуваат националистичките власти во Украина по цена на животите на сопствените граѓани“.

„Причекајте и видете што ќе се случува. Време е за пензија“, порача Медведев.

Во Германија конзервативниот сојуз ЦДУ-ЦСУ освои најголем број гласови на изборите за ЕП со освоени 29,5 отсто од гласовите, а десничарската партија Алтернатива за Германија заврши на второто место со 16,5 отсто, што е за 5,5 отсто повеќе од 2019 година. СПД на канцеларот Шолц го зазема третото место со 14 отсто, што е историски минимум.

Во Франција, политиката на Макрон претрпе крах, а тој тоа го призна со распуштање на собранието и распишување вонредни парламентарни избори.

Лидерката на француската екстремна десница Марин Ле Пен ја поздрави одлуката на претседателот Макрон за одржување нови парламентарни избори во таа земја, откако неговата партија Преродба доживеа пораз на изборите за Европскиот парламент.

„Подготвени сме да ја преземеме власта доколку Французите ни дадат доверба на претстојните национални избори“, рече Ле Пен, пренесе Ројтерс.

Според Политико, Русија дефинитивно внимателно ги следела резултатите од изборите во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!