30 Мај, 2024
0.0340

МЕДВЕДЕВ ГО НЕГИРА УКРАИНСКИОТ ЈАЗИК: Украина не е држава, а Зеленски не е претседател

Објавено во: Свет 12 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Украина не е држава, а Зеленски не е претседател туку узурпатор, вели поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев. 

Tој денеска на Телеграм го објави одговорот на предлогот на поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, Украина да се приклучи на Алијансата без нејзините територии кои моментално се окупирани од Русија.

Медведев, кој сега ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, тврди дека во суштина тоа е признание дека Крим и Донбас повеќе не се дел од Украина.

„Не е лошо, но важно е да се продолжи понатаму. Мора да признаеме дека Одеса, Миколаив, Киев и практично сè останато воопшто не е Украина“, рече Медведев.

Вели дека украинскиот јазик не е јазик, а Украина не е земја туку вештачки собрани територии, пренесува Гардијан. Претходно имаше и други изјави од руските државници со кои го оспоруваат украинскиот јазик и нација. 

Можеби ќе ве интересира

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

НАД 200.000 ЛУЃЕ ЛАНИ ДОБИЛЕ ГЕРМАНСКО ДРЖАВЈАНСТВО: Колку Македонци има меѓу нив?

НАД 200.000 ЛУЃЕ ЛАНИ ДОБИЛЕ ГЕРМАНСКО ДРЖАВЈАНСТВО: Колку Македонци има меѓу нив?

ХЕЈЛИ НАПИША НА ИЗРAЕЛСКА ГРАНАТА: Докрајчете ги!

ХЕЈЛИ НАПИША НА ИЗРAЕЛСКА ГРАНАТА: Докрајчете ги!

ИСПРАЌАЊЕ НА ФРАНЦУСКИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Што кажа Сирски, а што Макрон?

ИСПРАЌАЊЕ НА ФРАНЦУСКИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Што кажа Сирски, а што Макрон?